Biraz daha dikkat ve sabır Bursa… Alınan önlemler etkili oldu, hızı kesilen virüs iniş eğiliminde

KORONAViRUS UYARISI
KORONAViRUS UYARISI

Bu sayfalarda… 12 Kasım günü “Sokağa çıkmayın, kalabalığa da girmeyin… Vaka sayısı 4 bini aştı” başlığı altında o günün tablosunu aktardık:
Koronavirüsü tanıdığımız mart-nisan döneminde Bursa’da günlük vaka sayısı ortalama 400’lerdeyken bugün 4 bini geçtiği bilgileri kulağımıza geliyor.
Gerçekten de…
İnanılmaz bir vaka artışı söz konusu. Karşılaştırma yaptığımızda, mart-nisan dönemine göre vaka artışının 10 kat olduğunu görüyoruz.
Buna da hiçbir sağlık sistemi dayanmaz.
Nitekim…
Hastanelerde yoğun bakımlar ve kliniklerde boş hasta yatağı bulmak giderek zorlaşıyor. Çünkü, koronavirüslü hasta sayısı giderek artıyor.
Doktorlar tedaviye yetişemez oldu. Ambulanslar sürekli hasta taşıyor. Sahadaki filyasyon ekiplerinin hastaya ulaşma süreleri de giderek uzadı.
Gördüğümüz şu:
En yakınımızdakiler hastalanmaya başladılar, ama buna rağmen insanımız ne yazık ki vurdumduymaz ve umursamaz olmayı sürdürüyor.
Ardından…
17 Kasım’da, “vaka sayısının 4 bin 700’e kadar ulaştığını ve pik yaptığını vurgulayıp” şu ifadelere yer verdik:
Valilik tarafından alınan kararlar sıkı sıkıya uygulanırken,  Bursalılar birazcık dikkatli davrandılar. Maske, mesafe, temizliğe eskisinden daha fazla önem verildi, kalabalıklardan uzak duruldu.
Günlük vaka sayısının dün 4 binin altına inildiği kulağımıza geldi.
Gelelim bugüne…
10 gün önce günlük 4 bin 700 vakaya ulaşarak Bursa’da pik yapan koronavirüsün, hızı kesildi ve inişe geçti. Birazcık dikkat buna yetti.
Örneğin…
Yazıya başlarken yaptığımız araştırmada, günlük vaka sayısının 3 bin 200’lere gerilediğini öğrendik.
Bu tabloyu…
Bir de hafta sonu yasakları etkileyecek ki, onlar henüz istatistiklere yansımadı.
Dahası…
Vaka sayısı gerilemeye devam ederken, hastanede yatanların 14 günlük tedavi sürelerinin dolmasıyla yoğun bakım ve hasta yatağı sıkıntısı da rahatlayacak.