YÖK’ten Bursa Teknik Üniversitesi’ne ‘robotların dünyasına hazırlık’ görevi

BTU REKTORU PROF DR ARIF KARADEMIR
BTU REKTORU PROF DR ARIF KARADEMIR

Her şeyden önce… Bursa ekonomiye, üretime, istihdama, ihracata katkı sağlayan çok önemli bir sanayi kenti.
Üstelik, dünyayla rekabet edebilen, çok önemli uluslararası firmalar teknolojilerini yenileyip akıllı sistemlerle üretim yapıyorlar.
Günümüzde…
Dünyayla rekabetin kaçınılmaz getirisi de teknoloji dönüşümü oldu.
İşte…
Böyle bir süreçte, YÖK tarafından Bursa Teknik Üniversitesi’ne çok özel “robotlar ve akıllı sistemler alanında uzmanlaşma” görevi verildi.
Bursa’nın iki devlet üniversitesinden biri olan ve 6 fakülte, 2 enstitü, 1 yüksekokulda 378’i öğretim elemanı olmak üzere 691 personeliyle 7 bin 438 öğrenciye eğitim veren 10 yaşındaki Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir üstlendikleri misyonu şöyle anlattı:
“Amacımız; eğitim, araştırma ve girişimcilikte öncü, yetiştirdiği bireyler ve ürettiği değerlerle bilim ve teknolojiye yön veren saygın üniversite olmak.”
Ardından…
YÖK’ün, robotlar ve akıllı sistemler görevi doğrultusunda 25 araştırma üniversitesi aday adayı arasında olduklarını söyleyip şu bilgileri verdi:
“YÖK 2018 yılı Üniversite İzleme Kriterlerine göre Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ikinci üniversiteyiz. TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 sonuçlarına göre en genç devlet üniversitesi olarak ilk 50 üniversite arasındayız.”
Şu bilgiler de gelinen noktayı gösteriyor:
“2018 TEKNOFEST’e 5 takımla katılıp BENDİS takımı ile İnsansız Hava Aracı Döner Kanat Kategorisi’ndeTürkiye birinciliği aldık. 2019’da Akademik Paydaş olarak 10 takımla da yarışmalara katılıp; iki takımımız dördüncülük aldı. 2020’da de Akademik Paydaş olarak 52 takımla yarışmalara katılıp birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri aldık.”
Üniversitenin…
60 milyon lirayı aşan cihaz ve donanıma sahip olduğunu. 46 eğitim ve araştırma laboratuvarıyla 10 Araştırma Merkezi bulunduğunu vurguladı.
Şunları da ekledi:
“BTÜ, mevcut üretim sistemlerimizin robotize edilerek dijital dönüşümün sağlanması ve Sanayi 4.0 devrimine adaptasyonun hızla gerçekleşmesi adına da çalışmalar yürütüyor.”
Kısacası…
Genç bir üniversitenin, üstlendiği büyük misyonun sorumluluğu heyecan verici.