Yeni nesil siyaset… İnternetten teşkilatlanan DEVA’nın şifrelerini İl Başkanı Serkan Özgöz açıkladı

DEVA PARTISI BURSA IL BASKANI SERKAN OZGOZ
DEVA PARTISI BURSA IL BASKANI SERKAN OZGOZ

Mart ayında… İnternetten üye olduğu DEVA Partisi’ne 15 Ağustos’ta Bursa Kurucu İl Başkanı atanınca da aktif siyasi yaşamı başladı.
İstanbul’la birlikte, internetten üye olup il başkanı atanan iki simden biri.
Biz onu…
Bir dönem Mütevelli Heyet üyesi olduğumuz TOSYÖV’den tanıyoruz. 2001 yılında, kısa adı BUGİDER olan Bursa Genç Girişimciler ve Yöneticiler Derneği’ni kurdu, 2 yıl da başkanlığını yaptı.
50 kişiye tamamlanacak ilk İl Yönetim Kurulu’nun 40 kişilik listesi onaylanan DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz ziyarete geldiğinde yeni nesil siyaset anlamında izledikleri farklı yolu konuştuk.
Önce şu bilgiyi verdi:
“En önemli kriterimiz, 50 kişilik yönetimin 25’inin siyaset yapmamışlardan olması. Bizim 40 kişilik ilk yönetimde de siyaset yapmamış 27 arkadaşımız var. Yönetimde yüzde 35 kadın, yüzde 20 de genç kotamız var.”
Şunun altını çizdi:
“DEVA Partisi’nde kadın ve gençlik kolları olmayacak. Kadınlar ve gençler yönetimde aslî unsur olarak yer alacaklar.”
Ardından…
“Görev verilenlerin tamamı internetten partiye üye olan arkadaşlar” dedi ve izledikleri yolu açıkladı:
“Bursa’da tamamı internetten 4 bine yakın üyemiz var. Aktif görev almak isteyen 2 bin kişiye tek tek ulaştık, 22 maddelik online anketle de daha iyi tanımak istedik. Yüz yüze görüşmelerimizi bu ankete göre yaptık.”
Şunu vurguladı:
“Kişiler üzerinde değerlendirme yapmadan önce; sağlayacağı katkı alanı, kişisel beceriler, temsil yeteneği, sosyal etki başlıklarında yönetim şablonu oluşturduk. Çalışmamızı bu şablona göre yaptık. Teşkilatlanmayı da aynı mantıkla sürdürüyoruz. Fonksiyonel bir yapı olacağız.”
Şöyle devam etti:
“17 ilçe başkanımız ve yönetimlerinde görev yapacak 500 arkadaşımızı aynı yöntemle belirleyeceğiz, 1061 örgütlenip büyük bir aile olacağız.”
Hedefini ise şöyle dile getirdi:
“Geniş bir siyasi kaynağımız var. Bu alanı daha da genişletip iyi bir çalışma alanı ve iyi bir organizasyon ve başarılı teşkilat ortaya çıkarmak ilk hedef.”
Şunu da ekledi:
“Benim görevim; insanların olmak istedikleri halle olabilecekleri çalışma ortamı oluşturmak, siyaset yapmaları için alan açmak.”