Resmi nüfus tabelada 98 bin, ama ‘gizli nüfusuyla’ Mudanya’da 200 bin kişi yaşıyor

MUDANYA KAYMAKAMI FAiK OKTAY SOZER
MUDANYA KAYMAKAMI FAiK OKTAY SOZER

Başımızın üstünde… Artık yaz yakıcılığını kaybeden, ama gülümseyen bir güneş. Pırıl pırıl bir hava, Gemlik’ten Armutlu’ya kadar önümüzde uzanan masmavi bir deniz.
Ara sıra…
Denizden akrobatik gösteri yaparcasına fırlayan ve yine aynı hızla dalıp gözden kaybolan balıklar ise manzaranın güzelliğine hareket katıyor.
Açıkça söylemek gerekirse…
Doğası ve havasıyla Bursa’nın en güzel yeri kabul ettiğimiz Mudanya sahilinde Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer’le sohbet ederken şu gözlemimizi aktardık:
“Sakin sahil kasabası Mudanya yok artık. Bizim gibi kent merkezinden gelip yaz-kış oturan nüfus çoğaldı. İstanbul kapısı olmak hareket getirdi.”
Bu gözleme…
4 yıldır Mudanya Kaymakamı olarak görev yapan Faik Oktay Sözer rakamlarla destek verdi:
“Tabelaya göre Mudanya’nın 98 bin nüfusu var. Fakat ilçemizde 70 bin elektrik ve su abonemiz bulunuyor. “
Şunun altını çizdi:
“Başka yerleri bilmem, ama benim gördüğüm Mudanya’nın gizli nüfusu var. Elimizdeki verilen 200 bin nüfus yaşadığını gösteriyor. Hafta sonları bu rakam 300 bine ulaşıyor.”
Bir rakam daha verdi:
“Mudanya’ya kayıtlı 23 bin araç var. Fakat havaların iyi olduğu hafta sonları iki günde 130 bin araç giriş-çıkıyor yapıyor.”
Ardından…
“Nüfus yapısı değişerek büyüyen ve ihtiyaçları artan Mudanya’nın sosyal yönden de büyümesi için çalışıyoruz. Okullardan başlamak üzere kamu yatırımlarımızı buna göre planlıyoruz” dedi ve şunu söyledi:
“Bugünkü stadyumun üst tarafında 10 dönümlük arazide dezavantajlı öğrencilerimizin daha iyi eğitim alabilmeleri için özel eğitim okulu planladık. Mudanya girişindeki arazide yapılacak okulu da Milli Eğitim yatırım programına aldı.”
Devam etti:
“Avrupa Birliği bütçesiyle Halitpaşa Mahallesi’ndeki okulumuzun inşaatı devam ediyor. 24 derslikli okulun yanında bir de anaokulu olacak. Şükrü Çavuş Okulu’nun iki binasından biri depreme dayanaksız olduğu için yıkıldı. Yakında burada da inşaat başlayacak.”