Pandemide virüsün yayılmasını önlemek için yeni yöntem: Mahalle denetim ekipleri

YILDIRIM iLCE SAGLIK MUDURU DR FERHAT EKiNCi VE MEVLANA MAHALLESi iLCE SALGIN DENETiM EKiBi
YILDIRIM iLCE SAGLIK MUDURU DR FERHAT EKiNCi VE MEVLANA MAHALLESi iLCE SALGIN DENETiM EKiBi

Nisan ayının ortasıydı… Koronavirüsün yaşamı etkilediği, pandemili günlerde Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’ye sorduk:
“Kolay bulaşan virüslü bir hasta tespit ettiğinizde ne yapıyorsunuz?”
O da…
Önce virüslü hastayla temasta olanları evde takip olarak tanımlanan sistemi anlatıp, “Bu uygulamanın adına filyasyon diyoruz” dedi.
Açıkça söylemek gerekirse…
Korona mücadelesinde filyasyon uygulamasını ilk kez Dr. Ekinci’den o gün duyduk. Sistemin işleyişini ve temaslılar için neler yapıldığını ise İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı anlattı, biz de 17 Nisan günü bu sayfalarda yer verdik.
Bir hafta sonra da…
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın toplantısında açıklayınca Türkiye filyasyonu öğrendi. O günden beri de filyasyon kelimesi pandemiyle bütünleşti.
Pandemi mücadelesi o günlerden bugüne inişli-çıkışlı bir süreç yaşadı.
Vaka sayısı azaldığında toplumun başarısı kabul edip hep birlikte gururlandık. Fakat bu durum umursamazlığa dönüşünce pandemi yeniden hortladı.
Gerçi…
Açıklanan günlük tablolara göre vaka sayısının yeniden kontrol altına alındığı anlaşılıyor, ama son süreçte yeni bir uygulama da sessizce devreye girdi.
Onu da…
Sosyal medya paylaşımında “Mevlana Mahallesi İlçe Salgın Denetim Ekibi’mizi ziyaret ettik” yazan Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’den öğrendik.
Yeni uygulama şu:
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle, koronavirüs mücadelesi kapsamında her mahalle için ayrı ayrı İlçe Salgın Denetim Ekibi oluşturuldu. Mahalle muhtarı ekip başkanı olurken; Milli Eğitim, Emniyet ve din görevlisi de ekipte yer aldı.
Organizasyonu İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılan Denetim Ekipleri, çalışmalarını filyasyon ekipleriyle koordineli olarak yürütüyorlar.
Buna göre…
Virüslü olup tedavisi evinde devam eden, ya da virüslüyle temas ettiği için evde karantinada kalması gereken kişilerin izolasyon kurallarına uyup uymadıklarını sürekli denetimle kontrol ediyorlar.
Bir anlamda…
Filyasyon ekiplerinin yaptıkları uyarıların yerine getirilip getirilmediğini denetliyorlar. Uymayanlar ise, 900 liradan 3 bin 150 liraya kadar para cezası verilmesi yanında, adli işlem için de Savcılığa bildiriliyorlar.