Hastane için 8 yıl önce bağışladığı arsaya Sağlık Bakanlığı çivi çakmayınca Cavit Çağlar da vazgeçti

CAViT CAGLAR
CAViT CAGLAR

Yıl 2012…  Alanında Türkiye’nin tek hastanesi olan Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi’nin büyütülmesi için harekete geçiliyor.
Bir yandan bürokratik adımlar atılırken, Altınova Mahallesi Muhtarı ile Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Derneği  başkan ve yöneticileri Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ı ziyarete geliyorlar.
O ziyarette…
50 yataklı hastaneyi 100 yatağa çıkarıp büyütecek proje için, büyüme alanında bulunan Çağlar’a ait yaklaşık 4 dönümlük araziyi istiyorlar.
Çağlar da…
2012 yılının değerleriyle 4 milyon liralık gayrimenkulünü hastane için bağışlamaya karar veriyor. Bugüne kadar Bursa’ya gelen hizmetlere siyasetçi olarak da öncülük etmiş, yatırımları ve kişisel yardımlarıyla iz bırakmış duayen sanayici olarak, Türkiye’nin tek Spastik Çocuklar Hastanesi’nin büyümesinin önünü açıyor.
Yazışmalar yapılıyor, işlemler tamamlanıyor, 16 Şubat 2012 günü Bursa Valiliği’nde protokol imza töreni düzenleniyor.
Törende…
Dönemin Bursa Valisi tarafından, Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ek binasına Cavit Çağlar adının verileceği açıklanıyor.
Ne var ki…
Protokolün üzerinden 8.5 yıl geçmesine karşın Türkiye’nin tek Spastik Çocuklar Hastanesi için adım atılmadı.
Gerçi…
Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz aylarda proje ihalesi yaptı, ama nedense sonrası için adımlar bir türlü atılamadı.
Nitekim…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cuma akşamı Bursa programı sırasında “Türkiye’nin tek Spastik Çocuklar Hastanesi’ni büyütüyoruz” dedi, ama proje ihalesini kazanan firma Bursa’ya geldiğinde mevzuat tıkandığı için hiçbir şey yapamadan geri döndü.
Sonunda…
Verilen sözlere ve yapılan açıklamalara karşın, projeyle ilgili tek bir çivi çakılmaması, somut bir adım atılmaması Çağlar’ı rahatsız etti.
Bunun üzerine…
Bursa Valiliği’ne yazıyla başvurup “gayrimenkulümü bağışlama irademden vazgeçtim” dedi.
Oyalamaya da son verdi.