Fırat Emiroğlu’ndan 2 kent gözlemi… Nilüfer’de iktidardı, Osmangazi’de muhalefeti yaşıyor

FIRAT EMIROGLU
FIRAT EMIROGLU

Aslında… Mesleği mimar, fakat Bursalılar onu daha çok ekrandan tanıyor. Bir dönem Olay TV’nin başarılı ana haber sunucusuydu. Fırat Emiroğlu’nun kariyerinde, Star TV yıllarıyla İstanbul da var. Bir süre de Amerika’da yaşadı.
Geçen dönem…
CHP’den Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi seçildi. Mustafa Bozbey döneminde Belediye Başkanvekilliği yanında İmar Komisyonu ile Kültür Turizm Sanat Komisyonu başkanlıkları yaptı.
2018’deki yerel seçimde CHP Osmangazi Adayı olan Erkan Aydın’ın çağrısıyla CHP’den Osmangazi Belediye Meclisi’ne aday oldu ve seçildi.
Sohbet ederken…
Nilüfer’de yerel iktidarı görmüş, Osmangazi’de de yerelde muhalefeti yaşayan bir siyasi olarak iki ilçe arasındaki farkı sorduk.
Fırat Emiroğlu da söze “Nilüfer ve Osmangazi iki ayrı kent gibi” diye başladı ve şu karşılaştırmayı yaptı:
“İmar sorunu Osmangazi’de bazı yerlerde kilitleniyor ve çözülemiyor. Plan uygulanamıyor. Kaçak yapı afları da planı uygulamayı imkansız hale getiriyor. Nilüfer’de hem arazi yapısı, hem yeni kent olması açısından yapılaşma kontrol altında.”
Bu noktada…
“Sahip olduğu avantajla daha geniş açıyla bakılabildiği için imar planları kolay uygulanıyor” dedi ve ekledi:
“Daha da güzel yapıya sahip olabilirdi, ama 0.50 emsalli kentsel dönüşüm bozdu. Çok mağdur yaratan uygulama Nilüfer’i çok olumsuz etkiledi. Çünkü rantı yüksek.”
Şunun altını çizdi:
“Nilüfer herkesin yaşamak istediği kent. 450 bin nüfusu var. Yıllık yüzde 5.5 civarı büyüyor. Bu oran daha önce yüzde 7’lerdeydi. Yüzde 3-3.5 civarı da diğer ilçelerden içi göç alıyor.”
Ardından…
Osmangazi’deki kentsel dönüşümü değerlendirdi:
“Dönüşümü rantı yüksek yer destekliyor, cazibe çekiyor. Belediyenin yapıp sattığı Soğanlı kolay araziydi. İlk orada başlaması sorunu çözmüyor. Çok güzel mahalle oldu, ama dönüşüm değil. Oysa bölge rezerv alan olmalıydı.”
Bakışı şu:
“Kükürtlü değerli olduğu için dönüşüm yürüyor, ikinci etaba geldi.  Ben bu dönüşümün devamında Altıparmak-Çarşamba bölgesine de baskı yapacağını düşünüyorum.  Asıl ihtiyaç olan yerleri de zorlar.”