Faruk Çelik Yıldırım’a şehirleşme hedefi gösterdi: Kente üçlü güzergahtan giriş ve dikey caddeler

FARUK CELiK AK PARTi YILDIRIM iLCE KONGRESi KONUSMASI
FARUK CELiK AK PARTi YILDIRIM iLCE KONGRESi KONUSMASI

Siyasette… Yıldırım’dan yola çıktı, Yıldırım siyasetçisi olarak yetişti. Refah’ta ilçe yönetim kurulu üyeliği, ilçe başkanlığı yaptı, il başkanı olan Yıldırım kökenli siyasetçiler arasına katıldı.
1994 seçiminde Refah Partisi’nin Yıldırım Belediye Başkanı Adayı olarak sandıkta yarıştı.
Öyle ki…
Seçim gecesi oylar sayılırken kazandığı düşünülen, o nedenle de Seçim Kurulu’nun bahçesinde daha sonuç belli olmadan kutlanan adaydı, ama sandıktan ANAP Adayı olan Cüneyt Karlık çıktı.
O seçimi kazansaydı, Yıldırım Belediye Başkanı olarak bir ya da iki dönem görev yapacaktı. Kaybedince siyasi rotası değişti. Milletvekili olarak Meclis’e gitti, AK Parti’de güçlü Grup Başkanvekili oldu. En uzun süre bakanlık yapan isimler arasına adını yazdırdı.
Pazar günü…
AK Parti Yıldırım kongresinde kürsüye çıkan Bursa’nın deneyimli siyasetçisi Faruk Çelik bir anlamda kendi evinde konuştu. Hem siyaseten uyarılar yaptı, hem de başta kentleşme olmak üzere Bursa ve Yıldırım için uyarılar yaptı.
Örneğin…
Gençlik yıllarında, Otosansit’in bulunduğu yer Bursa’ya çok uzak olduğu için hayvan otlattıklarını, şimdi  çevresinde mahalleler oluşan Otosansit’in Yıldırım-Gürsu-Kestel’in ortasında kaldığını anımsattı, “Büyükşehir Osmangazi ve Yıldırım Belediye Başkanımız buradalar” dedikten sonra da şunu önerdi:
“Bursa’ya girişimizi üçlü güzergâh yapmak durumundayız. Biri büyük Çevre Yolu. Biri, Ankara Yolu. Ankara Yolu’nun yükünü hafifletmek için de mutlaka eski Ankara Yolu devreye girmeli.”
Belli bir yaşın üstündekiler Kestel’den devam edip Çimento Fabrikası yanından geçen eski yolu anımsarlar. Çelik bu yolun daha fazla kullanılması gerektiği uyarısı yaparken, kente doğudan girişte üçlü güzergah önerdi, dileğini de açık açık dile getirdi:
“Ankara Yolu yükünün yüzde 50 hafiflediği bir tabloyu inşallah Alinur Başkan başkanlığında Bursa gerçekleştirecektir, buna inanıyorum.”
Yine…
Grup Başkanvekili olduğu 2002’den bu yana her dönem AK Parti’li belediye başkanlarına önerdiği çözümü kongre kürsüsünden de tekrarladı:
“Yıldırım’ın dikey yolları önemlidir. Hep beraber uğraştık yıllarca. İnşallah bu döneme nasip olacaktır.”