En kritik süreçte Faruk Çelik’ten çok kritik terör uyarısı: Türkiye dikkat, büyük şehirlerimiz dikkat

FARUK CELiK
FARUK CELiK

Aralarında… Bir bağ ya da bağlantı kurulabilir mi bilemiyoruz. Fakat ortada olan manzara şu:
Amerika Birleşik Devletleri’nin İstanbul Başkonsolosluğu birkaç gün önce terör saldırısı olabileceği gerekçesiyle vize işlemlerini durduğunu açıkladı ve kapılarını da kapattı.
Ardından…
Daha çok Ege-Akdeniz sahillerindeki gösterilerde kullanılan ve paramotor denilen hava araçlarıyla Münbiç’ten Amanos Dağları’na gelen teröristler eylemlerini gerçekleştiremeden fark edilince, içlerinden biri üzerindeki bombayı patlattı.
Bunu…
İskenderun ve Mersin’deki orman yangınları izledi. Daha önce de Hatay’da yerleşim yerlerine zarar veren yangın yaşanmıştı.
Tam da bu noktada…
Bursa’nın siyasetçisi olarak bu kentte yetişen, Ankara’da çok önemli siyasi deneyimler kazanan ve devlet yönetimini iyi bilen deneyimli siyasetçi Faruk Çelik’ten çok kritik bir uyarı geldi.
Önce…
Çinli komutan, filozof ve askeri bilge Sun Tzu’nun “Savaşın en aşağılık şekli şehirlere saldırmaktır” sözünü anımsatan Çelik net bir dille düşüncesini ve olabilecekleri söylüyor:
“Ülkemizin düşmanları yöntemleri kadar aşağılık. Hatay’da denediler, belli ki durmayacaklar.”
Sonra da şu kritik uyarıyı yapıyor:
“Türkiye dikkat, büyük şehirlerimiz dikkat. Dikkat ve gayretimiz tüm oyunları bozmaya yetecektir.”
Açıkçası…
Çevremize bakınca garip bir durum olduğunu görüyoruz. Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Doğu Akdeniz’de yaşananlarla Azerbaycan’a durup dururken saldıran Ermenistan’a destek verenler de ortada.
Gerçekten de dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz.