Milletvekili Atilla Ödünç’ten farklı bakış: İş merkezleri çok katlı olmalı

AK PARTi BURSA MiLLETVEKiLi ATiLLA ODUNC
AK PARTi BURSA MiLLETVEKiLi ATiLLA ODUNC

Açıkçası… AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç çok yönlü bir siyasetçi. Siyaset geçmişi AK Parti İl Gençlik Kolları’ndan başlıyor.
Biz de onu, yerel medya-yerel siyaset ilişkileri üzerine gözlemlerimizi paylaştığımız Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu’nda 2006’da tanıdık.
Yanı sıra…
Milletvekilliği öncesi iki dönem Gürsu ve Büyükşehir belediye meclisi üyelikleriyle Büyükşehir Belediye Başkanvekilliği yaptığı için yerel yönetimleri, özellikle de Büyükşehir mekanizmasını iyi biliyor.
Ayrıca…
Mühendisliğinin yanında müteahhit olarak da inşaat sektörü içinde yer alıyor. Hatta, kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği Üyesi olarak sektörün siyasetten beklediği çözümlerde köprü olarak misyon üstleniyor. Bu amaçla Bursa ve Ankara’daki görüşmelere katılıyor.
Bir süredir de…
TBMM’nin çalışmalarına ara vermesini fırsat bilip yoğun bir programla ziyaretler yapıyor. İlçelerden sivil toplum örgütlerine kadar her yere gidiyor.
Nitekim…
Olay’ı ziyarete geldiğinde İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali İnan’ın odasındaki sohbetin konusu Bursa’daki yapılaşmaydı.
İki nokta öne çıkarken önce şunu söyledi:
“Akpınar 1050 Konutlar, Bursa’daki dönüşümün anahtarı olacak. Çok güzel bir proje üzerinde çalışılıyor.”
Sonra…
Yunuseli Havaalanı arazisinin konutlaşması konusuna bakışını açıkladı:
“Bursa’da kentsel dönüşüm yapılacak mahallelerin taşınabilecekleri rezerv alan olarak en uygun yer Yunuseli. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi, zemin artı 5 katı geçmeyecek şekilde, yeşil alanlarıyla birlikte planlanır.”
Ardından…
Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere başka kentlerdeki yüksek katlı yapılaşmaları anımsatıp görüşünü şu sözlerle ortaya koydu:
“Cumhurbaşkanımız konutların yüksek katlı olmaması konusunda çok hassas. Fakat, kent dışında ve kentin silüetini bozmayacak şekilde iş merkezlerinin çok katlı olması gerektiğini düşünüyorum.”
Şunun da altını çizdi:
“İş merkezlerinin çok katlı olması aslında şehrin verimliliği açısından önemli. Dünyanın her yerinde de böyle. 3-4 katlı iş merkezleriyle nereye kadar gidilebilir?”