İl Milli Eğitim planı yaptı… Pazartesi yüz yüze başlayacak okul öncesi ve birinci sınıflarda dersler nasıl olacak?

iL MiLLi EGiTiM MUDURU SABAHATTiN DULGER
iL MiLLi EGiTiM MUDURU SABAHATTiN DULGER

Kolay değil… Pandemi süreci nedeniyle 16 Mart’ta eğitime ara veren okullar sınırlı sınıflarda da olsa 21 Eylül Pazartesi günü, yani haftaya açılıyorlar.
Ne var ki…
Bazı veliler, okullar açıldığında çocuklar için bulaş riski olabileceği, ya da taşıyıcı olarak virüsün evlere getirilebileceği düşüncesiyle kaygılı.
Biz de…
Önümüzdeki hafta okulların nasıl açılacağını ve eğitimde ne gibi önlemler alındığını İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’e sorduk.
“2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı’na 21 Eylül 2020 itibariyle başlıyoruz” diye söze başlayıp önce şu bilgiyi verdi:
“Okullarımızın açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri arasında okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul birinci sınıflardaki öğrencilerimiz için uyum haftası kapsamında haftada 1 gün yüz yüze eğitim olacak.”
Şunun altını çizdi:
“Yüz yüze eğitimler, ihtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrencileri gruplara bölerek de yapılabilecek.”
Alınan önlem doğrultusunda eğitimin nasıl verileceğini de iki maddede açıkladı:
Bir…
“Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan bu grupların okula gelecekleri günler de birbirinden farklı olacak.”
İki…
“Öğrencilerimizin yüz yüze eğitime katılımları zorunlu değil. Velilerimiz yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencilerini uzaktan eğitime devam ettirebilirler.”
Ardından…
Okullarda uyum haftası sonrası derslerle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında; haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak.”
En kritik bilgiye şunu da ekledi:
“Öğrencilerimize ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak.”
Kısacası…
İl Milli Eğitim okullar açılırken “Biz hazırız” mesajı veriyor.