Hem toplumu. hem toplu taşımayı virüsten korumak için ‘kişiselleştirilmiş kart’ önerisi

KENT ICI TOPLU ULASIMDA KISISELLEXTIRILMIS KART ONERISI
KENT ICI TOPLU ULASIMDA KISISELLEXTIRILMIS KART ONERISI

Bir yanda… Koronavirüs bulaşanların hastane ya da karantinada tedavi süreçleri var ki, sağlık çalışanları aylardır insanüstü gayretle çalışıyorlar.
Bir yanda da…
Virüsün bulaşmasını azaltmaya yönelik önlemler ve sürekli tekrarlanan uyarılar var. Ne yazık ki, bazılarımız gerekli özeni göstermiyorlar, uyarılara da kulak asmamakta ısrar ediyorlar.
İşte…
Bunun sonucu kamu binalarına ve çalışan sayısı yüksek işletmelere girişlerde HES kodu aranması kararı alındı.
Gerçi…
Kurum ve işletmelerin teknik altyapılarının hazır olmaması nedeniyle Bursa Valiliği uygulamayı erteledi ama bu karar, virüsün yayılmasını önleyebilmek için kişisel kontrolün önemini gözler önüne serdi.
Benzer bir uygulamanın toplu taşımada olması gerektiği ortaya çıktı.
Onu da…
Ulaşım Uzmanı olarak görüşlerini önemsediğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl sohbetimiz sırasında öneri olarak dile getirdi.
Üstelik…
Hem virüslüleri tespit etme, hem de virüslü olup kural dışı davrananları tecrit ederek toplumu koruma açısından makul bir öneride bulundu.
Önce tespit yaptı:
“Bulgular nedeniyle test yaptırıp sonucunu beklerken kent içi ulaşımda toplu taşımayı kullananlar var. Ya da virüs taşıdığı için karantinada olması gerekirken sokağa çıkıp toplu taşıma araçlarına binenler var.”
Bakışı şu:
“Virüslü bu gibi hastaların evlerinde izole kalmalarını sağlarken, toplumu ve toplu taşımayı korumamız gerekiyor. Virüsün bulaşma hızını da kesmek için toplu taşıma kullanımında bir yazılımla yeni düzenleme yapılabilir.”
Önerisi şu:
“Tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan Bursakart’ları kişiselleştirmek gerekiyor. Böylece, virüs tespit edilen ya da karantinada olması gereken kişilerin ulaşım kartları bloke edilebilir.”
Bu noktada…
65 yaş üstünün toplu ulaşım kartlarının belli saatlerde bloke edilmesi örneğini anımsattı ve şunu ekledi:
“Bursaray, Büyükşehir Belediyesi sarı otobüsleri ve halk otobüsleri kart sisteminde. Mavi minibüslerle birlikte tüm dolmuşlar da sisteme girmeli.”