Bursa’dan savunma sanayi için üretim yapan firmalar gururlandırdı

HAKAN CAVUSOGLU VE SAVUNMA SANAYi URETiMi
HAKAN CAVUSOGLU VE SAVUNMA SANAYi URETiMi

Sosyal medyadan izliyoruz… Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bir süredir Bursa’daki sanayi tesislerini ziyaret ediyor.
Ziyaretlerde…
Hem üretimleri inceliyor, hem sanayicilerle sohbet edip iş sahasında durum tespiti yapıyor.
O nedenle…
Arayıp “İzlenimleriniz nedir?” diye sorduğumuzda, heyecanına tanık olduk.
Dedi ki:
“Sanayicilerimizi, özellikle de stratejik sektörlere iş yapan sanayicilerimizi ziyaretlerimde şunu görüyorum: Bursa sanayisi çok güçlü. Nisan ve mayıs aylarında pandemi nedeniyle yaşanan sürecin etkileri de azalmış.”
Bu noktada…
Sohbetlerde ihracatın arttığı bilgisi aldığını söyleyip şunu anımsattı:
“Pandemi nedeniyle fuarların yapılamaması, pazarlama anlamında biraz eksikliğe yol açmış. Buna karşın, mart ayında sizinle, tedarik zincirindeki kopmalar nedeniyle Türkiye’nin ihracatının çeşitleneceğini konuşmuştuk. O tahminin gerçekleştiğine dair ufak da olsa emareler görüyorum.”
Üzerinde durduğu şu:
“Bursa’da savunma sanayi için çok önemli tedarik potansiyelimiz var. Bu anlamda Bursalı sanayicilerimiz milli üretimde çok önemli bir açığı kapatıyorlar ve çok önemli bir iş başarıp açığı kapatıyorlar.
Üzerine basa basa şunu söyledi:
“Yıllardır zaten sanayi üretiminin yüksek katma değer üretimine dönüşmesini arzu ediyorduk. Bu nedenle de, özellikle savunma sanayine ilişkin üretim ve tedarik ürünleri için çabamız vardı. Onu başardık.”
Gördüklerini aktardı:
“Örneğin, bir fabrikamıza gittim. Savunma sanayimizde insansız taarruz sistemi olan Akıncı’nın çok önemli tedarikçisiydi. Gördüğüm teknolojiye dayalı üretimden gurur duydum.”
Yanı sıra…
Sanayicilerle sohbetlerinden edindiklerini de paylaştı:
“Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili süreci konuştuğumuz sanayicilerimizin memnuniyet içinde olduklarını, fakat yavaş yavaş rutine döndükleri için bir kısmının çalışanlarını çağırıp tam üretim sürecine geçtiklerini öğrendim.”
Konuşurken…
Fark ettik ki, sanayinin bu morale ihtiyacı var.