Barcelona Şehir Modeli projesi Akpınar 1050 Konutlar için heyecan verdi

AKPINAR KONUTLAR DONUSUMU IMSIAD VE SENOL SIMSEK PROJESI
AKPINAR KONUTLAR DONUSUMU IMSIAD VE SENOL SIMSEK PROJESI

Mevcutta… Her birinde 10 daire olan 229 blok var. Teksif işçilerinin kurduğu Akpınar Yapı Kooperatifi olarak 1982 yılında temeli atılan 1050 Konutlar o günün koşullarında Bursa’nın yeni yaşam bölgesi olmuştu.
Çünkü…
Jandarma Komando Bölüğü dışında yapı bulunmayan Mudanya Yolu’nda, Organize Sanayi Bölgesi karşısındaki bölgeye yerleşim getiriyordu.
Temelinde bizim de harcımızın olduğu Akpınar 1050 Konutlar bugün taşıdığı risk nedeniyle öncelikli kentsel dönüşüm bölgesi olarak gündemde.
Ne var ki…
113 bin 500 metrekaresi özel mülkiyet parsellerden oluşan bu dev bölgeyle ilgili zorunlu olan kentsel dönüşümün nasıl olacağına bir türlü karar verilemiyor.
Bölgede…
Çeşitli girimlerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önerilen son düzenleme hak sahiplerinden kabul görmedi.
Bunun üzerine…
Kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri İş İnsanları ve Sanayiciler Derneği devreye girdi. Mimarlar Odası eski başkanlarından Şenol Şimşek’in bölge için hazırladığı 5 farklı dönüşüm projesiyle de hak sahiplerine gidildi.
Akpınar Mahallesi Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği ile birlikte yürütülen çalışma bölgede yaşayanların da desteğini aldı.
O gelişmeyi…
Ziyaretimize gelen İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç ve projeyi hazırlayan Şenol Şimşek’le konuştuk.
Açıkça söylemek gerekirse…
Projenin görsellerini incelerken ve amacı dinlerken heyecan duyup etkilendik.
Çünkü…
Dünyada kentleşme planı için örnek gösterilen Barcelona Şehir Modeli bu projenin ana temasını oluşturuyor. Bu yönüyle de bir ilk oluyor.
En önemli ayrıntı şu:
Mudanya Yolu’nda 1.450 metre olan ön cephedeki 65 blok kaldırılıyor. Arka bölümdeki 164 blok aynen korunuyor. Fakat, kaldırılan 65 bloktaki dairelerin eklenmesiyle kalan 164 blok zemin artı 7 kat olarak planlanıyor.
Andıç ve Şimşek bunu şöyle açıkladılar:
“Mevcut korunduğu için yeni blok ve konut eklenmiyor, nüfus artmıyor. Planlamayla yeşil alan ve sosyal donatılar artarken yaşam alanları geliyor.”
Şu noktada da iddialılar:
“Bu proje ve model kentin tümüne yayılıp dönüşümlere de model olacak.”