Yeni trafik düzeni için Vali Canbolat’ın çağrısı: Herkes kente sorumluluk hissedip, katkı koyabilmeli

BURSA VALiSi YAKUP CANBOLAT BASKANLIGINDA TRAFiK DUZENi VE MESAi SAATLERi TOPLANTISI
BURSA VALiSi YAKUP CANBOLAT BASKANLIGINDA TRAFiK DUZENi VE MESAi SAATLERi TOPLANTISI

Sabah… Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığında kentin yeni trafik düzeni ile ilgili önemli bir değerlendirme toplantısı yapıldı.
Valilik binasındaki toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la birlikte İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İl Sağlık Müdürü Halim Ömer Kaşıkçı ve ilgili daire müdürleri katıldı.
Ayrıca…
Sanayi adına BTSO ve NOSAB temsilcileri de toplantıda yer aldı.
Masada ne konuşulduğunu, toplantıya başkanlık yapan Vali Canbolat’a sorduk.
Şunu söyledi:
“Gerek kamu kurumlarında çalışan personel, gerek Milli Eğitim’deki öğrenciler, gerek sanayideki fabrikalarda çalışanlar, kısacası toplu ulaşımı kullanan herkesi kapsayan bir konu. En yoğun saatlerde trafiği nasıl akıcı hale getiririzi, taşımada yoğunluğu nasıl azaltırızı konuştuk.”
Şunun altını çizdi:
“Bütün bunları göz önüne alarak, mesai saatleri nasıl düzenlenebilir konusunu, ilgilendiren tüm taraflarıyla birlikte değerlendirdik.”
Örnek verdi:
“Okullarda farklı saatlerde servisler ayarlanabilir mi, kamu kurumlarında hangileri farklı saatlerde gidiş-geliş yapabilir, sanayide 3 vardiya çalışanların saat düzenlemeleri nasıl olabilirin istişaresini yaptık.”
Bu noktada…
Mesai saatleriyle ilgili çalışmanın daha sonra kurumlar tarafından yapılacağını vurgularken, toplantıya katılan kesimlerin olumlu baktığını söyledi.
Sonra da…
İyi niyetli girişiminin sonuca ulaşabilmesi için önemli bir çağrı yaptı:
“Tüm kurumlar, kentte faaliyet gösteren tüm şirketler, hatta kişiler trafiği rahatlatmak için gayret sarf etmeli. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. ”
Ardından…
“Bu iş yalnızca belediyenin zabıta, ya da polisin trafik görevi değil, böyle düşünmemek gerekir” dedi ve bakışını şöyle dile getirdi:
“Ulaşımda altyapı sorunlarımız var, bunu da inkar etmek mümkün değil. Bunları bugünden yarına çözmek şansı da maalesef yok. O nedenle, mevcut durumda en iyisi nasıl olabiliri değerlendiriyoruz.”
Kente katkı koyanlara teşekkür edip, şunun altını çizdi:
“Herkes kente sorumluluk hissedip, gücünün yettiği katkıyı koyabilmeli.”