Bir yanda yeni siyaset projeleri, bir yanda ‘yeni ittifaklar’ senaryoları… Ankara’da hareket başladı!

MERAL AKŞENER VE DEVLET BAHÇELi ANKARADA YENi iTTiFAKLAR SENARYOLARI
MERAL AKŞENER VE DEVLET BAHÇELi ANKARADA YENi iTTiFAKLAR SENARYOLARI

İzlenimimiz o ki… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı “Evine dön” çağrısına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bile şaşırdı.
Gerçi…
Akşener’in Ayasofya’ya gidip namaz kılması üzerine Bahçeli’nin bu çağrıyı yaptığı konuşuluyor, ama şu var ki, MHP lideri rastgele bir adım hiç atmadı.
Üstelik…
Çağrı, CHP’nin son seçimde Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce’nin kurultay sonrası yeni parti kurma hazırlıklarına başlamasına denk geldi.
Görünen şu…
Ankara’da yeni siyaset projeleri gündemde ve henüz tartışma aşamasında olan, ya da televizyonlardaki tartışmalarla kamuoyunun hazırlandığı süreç yaşayan bazı konular yakında gündemin baş maddesi haline gelecek.
Nitekim…
Ankara’daki dostlarla bayramlaşma trafiği içinde yaptığımız sohbetlerde, siyasetin yakın gelecek planları üzerine başka şeyler de duyduk.
Örneğin…
Ankara şu aralar “2023 İttifaklarını” konuşuyor. Konunun 2023 tarafı, henüz gündemde erken seçim ve belirlenmiş bir tarih olmamasından kaynaklanıyor.
Tahmin yürütülen tablo da şu:
Bir…
“Cumhur İttifakı, AK Parti-MHP-BBP olarak devam eder.”
İki…
“İYİ Parti-DEVA Partisi-Gelecek Partisi-Saadet Partisi-Demokrat Parti yeni bir ittifak oluşturup seçime bu ittifakla girerler.”
Üç…
“CHP ve HDP seçime ayrı ayrı ve tek başlarına girerler.”
Konuştuğumuzda…
Muharrem İnce’nin parti kurma girişimi gündemde değildi. O nedenle, şu an için yeni partiler olan DEVA ve Gelecek için tahminler dikkatimizi çekti:
“Gelecek Partisi yüzde 3.5 ile 5 arasında, DEVA ise yüzde 4-4.5 oy alır.”
Üzerinde durulansa şu:
“Bu süreçte anketler eğilimi tam yansıtamıyor. Çünkü her 13 kişiden 1’i ankete cevap veriyor. Buna karşın en büyük parti kararsızlar çıkıyor.”
Kısacası…
Ankara’da siyasi proje ve hesap işleri çok yoğun. Bütün bu hazırlığın seçime doğru gidilmesinden kaynaklandığını söyleyenler şu uyarıyı yaptılar:
“Bahçeli’yi iyi takip et, her sözünün bir nedeni var.”
Durum bu.