Koruma Kurulu’ndan Mudanya Belediyesi’ne tarihi evler için ‘1 yıllık süre’ verdi, kritik plan uyarısı yaptı

MUDANYA GiRiT MAHALLESi VE MÜTAREBE BiNASI
MUDANYA GiRiT MAHALLESi VE MÜTAREBE BiNASI

Her şey… Mudanya’da Mütareke Binası ile Arnavutköy arasında kalan ve tarihi Mudanya evlerinin bulunduğu Girit Mahallesi’ndeki 3 işletmeyle ilgili şikayet üzerine ruhsatlarının iptaline yönelik Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla başladı.
Kararın gerekçesi de…
SİT bölgesinde ev restorasyonu için alınan izinle işletme çalıştırılmasıydı.
İşlem yapılan 3 işletme bölgenin tamamının kendileri gibi olduğunu söyleyince, bu kez ruhsat iptali bölgenin tümü için geçerli hale geldi ve krize dönüştü.
Kimi siyasi olmak üzere çeşitli adımlar atıldı, gelişmeler yaşandı. En kritik gelişmeyse 26 Haziran Cuma günü yapılan Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu toplantısında yaşandı.
Toplantıda çözüme yönelik öneri Büyükşehir’den geldi:
“Yeni plan yapma süreci uzarsa, mevcut plana bir plan notu ekleyelim ve eksiklerin tamamlanması için süre tanıyıp vatandaşın önünü açalım.”
Öneri…
Kurul tarafından uygun bulununca da karar haline getirildi.
Buna göre…
Mudanya Belediyesi, eksik kalan kurum görüşlerini de toplayıp, Girit Mahallesi için hazırladığı planı 1/5000’lik ana planla uyumlu hale getirecek.
Eğer…
Süreci çok hızlı tamamlayabilirse, temmuz ayının ilk haftasında yapılacak Belediye meclisi toplantısında plandaki düzeltmeleri karara bağlayacak.
Bu karar Kurul onayından geçtikten sonra yürürlüğe girecek.
Buna karşın…
8 Temmuz’da yapılacağı konuşulan Mudanya Belediye Meclisi toplantısına kadar süreç tamamlanamazsa; bu kez Büyükşehir önerisi olan plan notu devreye girecek ve planın uygun hale getirilmesi için 1 yıl süre verilecek.
Bununla birlikte…
Planı düzeltecek olan Mudanya Belediyesi’ne Koruma Kurulu’nun kritik bir uyarısı var:
“Kentsel SİT olan yerlerde, planda konut gösterip ticari fonksiyon olarak işletme ruhsatı vermek etik ve doğru değil. Burada ticari alanlar kentsel SİT bölgesinin tamamında değil, belli bir alanda toplanmalı.”
İstenen şu
“Hangi bölgede geleneksel ticaret varsa, o bölgelerde ticaret yapmak mümkün. O nedenle plan düzenlemesi de buna uygun olmalı.”