Siyaset şekillenirken AK Parti’den parti içi hamlesi geldi: Temmuz ayında yıldırım hızıyla ilçe kongreleri

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYiP ERDOĞAN VE AK PARTi iLÇE BAŞKANLARI
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYiP ERDOĞAN VE AK PARTi iLÇE BAŞKANLARI

Gerçi… Mart ayından bu yana gündemin ön sırasına koronavirüs ve bununla mücadele öne çıktığı için siyaset sokaktan çekildi, ama bu çekilme ya da sessizlik siyasetin durduğu anlamına gelmiyor.
Nitekim…
Anormal bir hızla normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde siyasetin kendine özgü işleyişi sürüyor.
Üstelik…
Bu dönemde iktidardaki AK Parti’den kopanların ana gövdesini oluşturduğu iki yeni siyasi parti kuruluşu için çalışmalar devam ediyor.
Bu partilerden…
Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi il başkanı ve yönetimlerini açıkladı, tam ilçe teşkilatlarını oluşturacağı sırada pandemi süreci başladı.
Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi ise kuruluş aşamasında salgına yakalandığı için, Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen’in tanımlamasıyla “dijital ortamda kurulan ve teşkilatlanma görüşmelerini dijital ortamdan yapan ilk parti” olma özelliği kazandı.
İşte…
Bir yandan yeni partilerle siyasetin şekillendiği bu süreçte, Ankara’da partilerin iç bünyelerinde bazı gelişmeler de yaşanıyor.
Örneğin…
Çalışmalarına yeniden başlayan TBMM, şu günlerde başkanını seçecek. Bu noktada, Prof. Dr. Mustafa Şentop’un AK Parti tarafından yeniden aday gösterip göstermeyeceği Ankara kulislerinde merak ediliyor.
Yine…
Bir süredir dillendirilen hükümet değişikliği ya da yenilemesi beklentileri de kulislerde birkaç gündür giderek yükseldi. Hatta, önceki gece “Cumhurbaşkanı Kararları” başlıklı korsan hükümet listesi bile sosyal medyada dolaştı.
Tüm bunlar olurken…
AK Parti Genel Merkezi yeni bir dönemin başlangıcında ertelenen kongreleri tamamlamak üzere harekete geçti. Kulağımıza gelenlere göre ilçe kongrelerinin temmuz ayında yıldırım hızıyla bitirilmesi eğilimi var.
Öyle ki…
Ağustos ayının ortasında il kongresi ve eylül ayı bitmeden de kurultay yapılması yönünde planlama hazırlıklarının başladığını duyuyoruz.
Konuştuğumuz Ankara’daki dostlar, AK Parti Genel Merkezi’nin bu eğilimi teşkilatlarla görüşmeye başladığını ve istişarelerle yeni kongre takvimi belirleneceğini söylediler.