En değerli sanayi arsasını Karacabey Belediyesi Ankara’da bilek güreşiyle kurtardı

HAKAN ÇAVUŞOĞLU VE ALi ÖZKAN
HAKAN ÇAVUŞOĞLU VE ALi ÖZKAN

Bir anlamda… Bursa’nın yeni sanayi bölgesi olarak kabul ediliyor. Karacabey yakınlarında kurulmakta olan ve kısa adıyla TEKNOSAB olarak anılan Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’nde geri sayım sürüyor.
Doğal olarak…
TEKNOSAB’la birlikte bölgeye de hareketlilik geldi.
Örneğin…
Yeni sanayi bölgesinin çevresindeki arazilerin değerleri arttı, buralara yönelik yeni planlamalar gündeme geldi. Çevredeki arazilerin sahibi olanların bir kısmı tarımsal üretim kararlılığını sürdürürken, bazıları değerlenen tarlaları nedeniyle yeni hesaplara girdiler.
Bu gelişmelerden etkilenen kurumlardan biri de Karacabey Belediyesi oldu.
Çünkü…
Çeşitli köylerin tüzel kişiliklerinden Karacabey Belediyesi’ne geçen araziler var. Bu araziler TEKNOSAB bağlantısı nedeniyle bir anda değerlenince kaynak sıkıntısı yaşayan her belediye gibi Karacabey Belediyesi de umutlandı.
İşte…
Bu araziler arasında, Hürriyet Köyü’nden 652 dönümlük bir yer de köy tüzel kişiliğinden Karacabey Belediyesi’ne geçti.
Kaynak yönünden sıkıntı yaşayan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, sanayi bölgesinde kalan bu değerli araziyle birlikte umutlandı, önümüzdeki sürece ilişkin yatırım planlamasını da buna göre yaptı.
Ne var ki…
Tarım Müdürlüğü, 652 dönümlük yerin mera vasfı taşıdığı ve yanlış tescil edildiği gerekçesiyle Hazine’ye devrini istedi.
Bu isteğe…
Karacabey Belediyesi itiraz ederken “Burası köy tüzel kişiliğinden belediyeye geçti ve bizim malımızdır” dedi ve geçmiş yıllarda tarım arazisi olarak kullanılan arazinin otlakiye özelliğini yitirdiğini öne sürdü.
Sonrasında…
Karacabey Belediyesi’nin itirazı ve mücadelesi, hazırladığı hukuki altyapı sayesinde Ankara’da bilek güreşine dönünce devreye siyasi otorite girdi.
Son noktayı da…
Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile yoğun bir görüşme trafiği yaşayan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu koydu.
Çavuşoğlu’nun girişimleriyle Karacabey Belediyesi’nin haklılığı onaylandı. Yazının ulaşmasıyla tapuya kavuşan Karacabey Belediyesi rahat bir nefes aldı.