Ortadoğu konusunda görüşü önemsenen uzman olan Prof. Dr. Ferhat Pirinççi İdlib’deki saldırıyı yorumladı: Türkiye’yi İdlib’den çıkarmak için şehitlerle sınamaya ve vazgeçirmeye çalışıyorlar

PROF DR FERHAT PİRİNÇÇİ
PROF DR FERHAT PİRİNÇÇİ

Önce… Amerika geldi, ulusal güvenlik tehdidimiz olarak yıllardır mücadele verdiğimiz bölücü terör örgütüne 12 bin tır silah dağıtarak risk oluşturdu.
Sonra…
Sınırlarımızdaki terör tehdidini bertaraf etmek, ulusal güvenliğimizi korumak için, Suriye’de sınırın öbür tarafına geçtik,
Zeytin Dalı gibi, Fırat Kalkanı gibi, Barış Pınarı gibi önemli harekatlar yapıp bölgeyi temizledik ve tehlikeyi sınırımızdan uzakta tuttuk.
O aşamada…
Rusya’nın desteğini alan Esad güçleri tüm sorunların kilidi haline gelen İdlib’e saldırılar düzenledi. O saldırılardan kaçan milyonlarca kişi Türkiye’ye yöneldi.
Yeni bir göç dalgasını sınırımızın uzağında durdurup engellemeye çalışırken, uzmanların deyişiyle barışa gözlemci olurken de perşembe gecesi yapılan hava saldırısına 34 şehit verdik. Yüreğimiz yandı, içimiz kavruldu.
O acıyla…
Ortadoğu konusunda görüşünü Türkiye’nin önemsediği uzman olan Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi’yi arayıp “Bizi neden vurdular?” diye sorduk.
Sözün başında…
“Türkiye’yi şehitlerle sınamaya ve vazgeçirmeye çalışıyorlar” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:
“Rejim askerlerinin kaç bini etkisiz hale getirilse de, bombardımanlarda kaç bin sivil ölse de, Türkiye için önceliğin askerlerinin kılına zarar gelmemesi, ya da sivillere zarar verilmemesi olduğunu biliyorlar.”
Yorumu şu:
“Bu nedenle, Türkiye’yi gözlem noktalarından kendi sınırlarına geri çekmeye çalışıyorlar.”
Ardından…
“Bunu yaparken de, Domino etkisine yol açacak planı yürürlüğe koyuyorlar” deyip önemli bir plana işaret etti:
“Hedeflerinde birinci aşamada Türkiye’yi İdlib’den çıkarmak var. İkinci aşamada Türkiye’yi Zeytin Dalı harekat bölgesi olan Afrin’den, üçüncü aşamada Fırat Kalkanı bölgesinden çıkarmak var.”
Planı şöyle tamamladı:
“En sonunda da Türkiye’yi tümüyle Suriye’den çıkarmak istiyorlar.”
34 şehit verdiğimiz saldırıyı şöyle yorumladı:
“Planlarını uygulamak için Türkiye’yi önce mülteci akını ve şimdi şehitlerle cezalandırıp sınamak istiyorlar. Fakat bu hesap yanlış.”

İlgili Reklamlar