Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ‘kayıp 100 bin nüfusu’ arıyor

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ VE OLAY COM TR OLAY İNTERNET PORTALI PROGRAM YAYINI
MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ VE OLAY COM TR OLAY İNTERNET PORTALI PROGRAM YAYINI

Yakın zamana kadar… Bursa’ya en yakın sahil kenti olan Mudanya’da güneşin batışıyla birlikte yaşam da sona erirdi. Sosyal yaşamı olmayan, geceleri karanlıkta karanlık bir yerdi.
Artık öyle değil…
Bursa kent merkezine yakınlığının getirdiği avantajla restoranları ve kafeleri gece-gündüz dolu bir sahil kenti oldu. Deniz ulaşımı da Mudanya’daki hareketi arttırdı.
Gerçi…
Geçmişin çadır kampları için artık boş arazi kalmadı, ama yine yakın döneme kadar yazlık amaçlı kullanılan konutlar büyük ölçüde kalıcı konuta dönüştü. Eski kampları anımsatacak şekilde Altıntaş’taki Kızılay Gençlik Kampı’nın yeniden Mudanya’ya kazandırılması için başlatılan çalışmalar var.
Yine…
Mudanya’da oturup Bursa’da çalışanların sayısı giderek artarken, bunlara Mudanya ve Burgaz’da yaşayıp işi İstanbul’da olanlar eklendi.
Tam da bu noktada…
Hafta içinde Olay gazetesinin internet sitesi olay.com.tr adresinden canlı yayınlanan programda Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz önemli gördüğü sıkıntılı bir konuya işaret etti ve çağrı yapma gereği duydu.
Dedi ki…
“Mudanya’da oturup da belediye olarak her türlü hizmeti vermeye çalıştığımız hemşerilerimin kayıtlarını Mudanya’ya almalarını istiyorum.”
Rakam da ilgi çekici:
“Bu yıl açıklanan nüfus rakamlarına göre 97 bin 631 kişi olduk. Oysa biz biliyoruz ki, şu anda Mudanya’da 200 bine yakın insanımız yaşıyor.”
Vurguladığı şu:
“Yani yaklaşık 100 bin insanımız Mudanya’da kayıtsız yaşıyor. Kayıtları başka ilçelerde. O kayıtlarının Mudanya’ya almalarını istiyoruz .”
Ardından…
“Biz hizmet veren belediye olarak her türlü zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyoruz” dedi ve devam etti:
“Belediye olarak 100 bin nüfusa göre İller Bankası’ndan aldığımız paylarla 200 bin insana hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu rakam yazın 500 bine, hafta sonları da 1.5 milyona ulaşıyor.”
İsteği şu:
“Mudanya’da yaşayan, Mudanya Belediyesi’nden hizmet alan, ama nüfus kayıtları başka ilçelerde olanlardan bize destek olmalarını istiyorum.”