Kentler düzenleniyor, üniversite ve meslek liseleri müfredatı değiştiriyor, ama yerli otomobilin can alıcı bir yanı daha var: Yerli makinelerle üretim

ROBODER BAŞKANI GÜREL YILMAZ YERLİ OTOMOBİL
ROBODER BAŞKANI GÜREL YILMAZ YERLİ OTOMOBİL

Heyecan büyük… Global otomobil markaları için üretim yapan Türkiye, kendi markası ve teknolojisiyle yerli ve milli otomobil üretmek için harekete geçti.
Üretimin…
“Türkiye’nin Detroit’i” olarak anılan Bursa bölgesinde yapılacak olması, bölge için daha da heyecan verici bir karar oldu.
Nitekim…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı yerli otomobilin Gemlik Askeri Hara’ya kurulacak fabrikasının temeli mayıs ayında atılacak.
Bu bilgiye, fabrika lansmanının 21 Mart’ta yapılacağı da eklendi.
Nitekim…
4 milyon metrekare Askeri Hara’nın 1 milyon metrekaresine kurulacak fabrika için plan değişikliği başvurusu Gemlik Belediye Meclisi gündemine geldi. O sürecinde fazla uzamayacağı düşünülüyor.
Bir yandan da…
Gerek üretim, gerek üretimde yer alacak kalifiye eleman konularında Bursa’nın iki üniversitesi ve meslek liseleri program-müfredat hazırlığına başladılar.
Yanı sıra…
Geleceğin teknolojisi olan akıllı teknoloji donanımıyla üretilecek elektrikli yerli otomobil için kenti hazırlama süreci de başladı. Büyükşehir Belediyesi bu alanda önemli kararlar aldı, adımlar da attı.
Artık gündemde akıllı otomobil için akıllı şehirler konulu araştırmalar ve buna dayalı tartışmalar var.
İşte…
Tüm bunlar olurken, merkezi Bursa’da bulunan ve kısa adıyla ROBODER olarak bilinen Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistemleri Derneği Başkanı Gürel Yılmaz’dan konuyu başka bir boyuta taşıyan çağrı geldi.
Dahası…
Geleceğin fabrikaları için üretim anlayışlarının geliştirildiği ve sistemlerin sergilendiği Avrupa’nın en önemli otomasyon fuarlarından olan, 12-15 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek Win Eurasia Fuarı tanıtım toplantısında konuşan Yılmaz’ın sözleri, yerli otomobilin yerliliği tartışmalarını da çok yakından ilgilendiriyor.
Söylediği şu:
“Yerli otomobilin tüm robotik tesisleri, makine ve ekipmanları da yerli firmalar tarafından üretilmeli ki aracımızın yerliliği ve milliği taçlansın.”
Gerçekten de…
Bu üretimi yapacak teknolojimiz ve fabrikayı üretecek fabrikalarımız var.