Deprem Elazığ’ı yıktı, ama ‘kalitesiz imalat’ binalarda ortaya çıkan hasar Bursa’yı da ilgilendiriyor… Bu rapor çok ürkütücü

BTÜ DEPREM MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRÜ PROF DR BEYHAN BAYHAN
BTÜ DEPREM MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRÜ PROF DR BEYHAN BAYHAN

Tarih 24 Ocak 2020… Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 şiddetindeki depremde 41 kişi yaşamını yitirdi, 1607 kişi yaralandı, 45 kişi de enkazdan sağ çıkarıldı.
Depremde…
87 bina yıkıldı. 1287 binada ağır hasar, 56 binada orta ve 876 binada da az hasar tespit edildi. Acil olarak yıkılması gereken bina sayısı da 12 olarak açıklandı.
İşte…
Hasarı ve etkisi böylesine büyük olan depremin ardından Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir hemen harekete geçti.
Görevlendirmesiyle…
BTÜ Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan ile Araştırma Görevlisi Ahmet Münir Özdemir hemen Elazığ’a gittiler. Enkazları tek tek gezip inceleyerek yaptıkları gözlem ve tespitlerini de rapor haline getirdiler.
O raporda…
Ürkütücü olmakla birlikte depremin nasıl yıkıcı hale geldiği görülebiliyor.
Örneğin…
Sayıları 70’i geçen betonarme, yığma ve kerpiç evin göçtüğü, “göçen betonarme binaların da 5-6 katlı olduğu” vurgulanıyor.
Bu noktada…
Depremin sembolleri arasına giren Elazığ’ın Gezin ilçesindeki 6 katlı Mavi Göl Apartmanı’nın 2011’deki Van Depremi sırasında hasar aldığı, ancak hafif hasarlı raporu verildiği aktarılıyor.
Elazığ merkezdeki Mustafapaşa Mahallesi’nde göçen 5 katlı Kalay Apartmanı fotoğrafı, site ayakta dururken tek bloğun nasıl yıkıldığını gösteriyor. Aynı mahalledeki Aykent Apartmanı’nın “kolonlarının kısmi olarak kesilmesi nedeniyle” çöktüğü de raporda yer alıyor.
Yanı sıra…
Eski tip betonarme yapıların 1975 yılında yayınlanan Deprem Yönetmeliği’nin bile kriterlerini yerine getirmemesi, toplumun yaşadığı konutların kalitesi hakkında ürküten gerçeği sergiliyor.
Adına deprem izolatörü de denilen sismik izolasyonlu inşa edilen Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin depremden hiç etkilenmemesi, sistemin önemini ortaya koyuyor.
Acı gerçek de raporun sonunda:
“Betonarme yapılarda görülen hasarın yönetmeliğe uygun olmayan, kalitesiz imalata bağlı olduğu düşünülmektedir.”