Ekonomideki ‘umut veren’ gelişmeleri duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşı olduğu ‘af’ için de umut verdi: Seçimin ayak sesleri mi?

KASIM TARİHLİ OLAY GAZETESİNDEKİ YAZI KUPÜRÜ
KASIM TARİHLİ OLAY GAZETESİNDEKİ YAZI KUPÜRÜ

Siyasi partiler… Her fırsatta “Seçim zamanında olacak” açıklaması yapıyor ve 2023’ü gösteriyorlar, ama erken seçim beklemeyenler bile 2023’e inanmıyor.
Bununla birlikte…
Ankara’da öyle gelişmeler yaşanıyor, öyle adımlar atılıyor ki, her an seçime gidilecekmiş havası yansıyor. Siyasi partilerin 3 yılı beklemeden 2 yılda kongre yapmaları bile bu beklentiyi körüklüyor.
Böyle bir ortamda…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez düzenlediği değerlendirme toplantısı ile 2019’u anlattı, bir anlamda halka hesap verdi. Özellikle da ekonomide yaşanan gelişmeler ve iyileşmeler üzerinde durdu.
Dinlerken…
“Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz” cümlesini duyunca dikkat kesildik.
Ardından şunu söyledi:
“İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.”
İşte…
Alınan ekonomi önlemleri, siyasi çıkışlar ve yine siyasi hedefli açıklamalar yanında bu cümleyi duyunca “seçimin ayak sesleri” diye düşündük.
Nedeni şu:
Olay gazetesindeki yazımızda 28 Kasım 2019 günü “Siyaset şekillenirken sürpriz adım: Toplumsal Mutabakat Affı geliyor” başlığıyla bir Ankara kulisi aktardık, 29 Kasım günü de bu sayfalarda yayınladık.
O yazıda…
“10 yılın altında hüküm alıp cezaevlerinde yatmakta olanlar Toplumsal Mutabakat Affı kapsamına girecekler” cümlesi de yer alıyordu.
Elektronik postadan, sosyal medya üzerinden ya da doğrudan gelen mesajlardan af konusunun çok ilgi gördüğünü fark ettik. Toplumda bu yönde ciddi bir beklenti var. Özellikle yakınları cezaevlerinde olanlar bu beklentiyi her ortamda ifade ediyorlar.
Anımsıyoruz da…
MHP gündeme getirdiğinde yapılan iktidar açıklamalarında af konusuna soğuk bakıldığı ve gündemde olmadığı mesajı veriliyordu.
Gelinen noktada…
Ekonomideki umut veren gelişmeler yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en karşı olduğu af konusunda, geniş kapsamlı olmayan yeni çalışmayı gündeme aldıklarını söylemesi bu nedenle “seçimin ayak sesleri” algısını güçlendirdi.