Ata sporlarının yarışacağı ve 9 ülkeden 2 bin sporcuyu ağırlayacak Türk Olimpiyatı İznik’e ‘turizm köyü’ ve ‘spor turizmi’ kazandıracak

İZNİK
İZNİK

Hıristiyan dünyası için İznik’in önemini yeniden anlatmaya gerek yok. İncil’i yeniden yazan Konsil’in toplandığı İznik’i daha çok bu yönleriyle dünyaya tanıtmaya çalıştık, ama arzuladığımız sonuca ulaşamadık.
Oysa…
Selçuklu’nun ilk başkenti olan İznik’in Türk tarihinde de çok önemli yeri var. Türklerin Anadolu’daki ilk başkenti olması İznik için farklı anlam taşıyor.
Nitekim…
Türk Olimpiyatı olarak da tanınan Göçebe Oyunları’nın İznik’te yapılmasına karar verilirken bu özelliği öne çıktı.
Öyle ki…
Türkiye ile birlikte Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan Türkmenistan, Moğolistan, Tacikistan, Afganistan’ın yanı sıra Rusya’nın Saha, Buryatya, Altay, Kalmıkya, Başkurdistan gibi Türk toplulukların yoğun yaşadıkları bölgelerin katıldıkları oyunlar Türk dünyasını buluşturan en önemli etkinlik.
İşte…
Eylül ayında yapılacak bu etkinlik İznik’in tanıtımına olduğu kadar, yapılacak yatırımlar sayesinde de kazanımlar getirecek.
Bu kapsamda…
Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, yapılacak yatırımlarla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile sürekli görüşüyor ve gelişmeleri birlikte izliyorlar.
Gerçi…
Neler yapılacağı konusunda henüz resmi açıklama yapılmadı, ama Türk Olimpiyatı olarak da bilinen Göçebe Oyunları sayesinde İznik’in neler kazanacağı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.
Örneğin…
Oyunlarda yarışacak 2 binin üzerinde sporcu için “doğayla uyumlu ve çevreci” kriterleriyle yapılacak Olimpiyat Köyü yarışmaların ardından Turizm Köyü olarak kullanılmak üzere İznik’e bırakılacak.
Yanı sıra…
Ata sporları yarışmalarının yapılacağı özel tesisler de oyunlardan sonra İznik’in olacak ve spor turizmi için önemli bir altyapı oluşturacak.
Benzer bir durum, bazı yarışmaların yapılmasının planlandığı Orhangazi için de geçerli. Yapılacak tesisler Orhangazi turizmi için önemli bir kazanım olacak.
Kulağımıza gelenlere göre, son aşamaya gelen projelendirme çalışmaları biter bitmez tesislerin yapımına hemen başlanacak.