Uzmanı anlatıyor… Uludağ’ın zirvesinin gölgesinde doğup Amerika’da Otomotiv Mühendisliği eğitimi alan ödüllü hoca Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız Gemlikli yerli otomobili değerlendirdi

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF DR ALİ RIZA YILDIZ
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF DR ALİ RIZA YILDIZ

Yeni bir heyecanımız var… Etkileyici teknolojik özellikleri ve görüntüsüyle cuma gününden beri Türkiye yerli otomobili konuşuyor. Bu prestijli projenin üretimi için Gemlik’in seçilmesi de Bursa’yı gururlandırıyor.
Tasarımın İtalya’da yapılmış olması eleştirilse de daha fazlası merak ediliyor.
Bu noktada…
Akademik kariyeriyle Bursa’nın gururu hocalardan olan Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, ülkenin ve Bursa’nın gururu haline gelen Gemlikli yerli otomobili anlattı.
Ali Rıza Hoca’nın değerlendirmesi önemli.
Çünkü…
Uludağ’ın zirvesinin gölgesindeki Soğukpınar’da doğdu, dünya otomotiv sektörünün merkezi olan Amerika’daki Michigan Üniversitesi’nde otomotiv tasarımı ve optimizasyonu üzerine çalıştı.
Oyak Renault, Valeo, Coşkunöz Holding, Yeşilova Holding gibi otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının Ar-Ge projelerine danışmanlık yaptı.
Endüstriyel problemlere çözümleriyle 2015’te Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü’nü kazandı, 2017’de de TUBİTAK Ödülü’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
İşte…
Bu özellikleriyle konunun uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız yerli otomobili önce yer seçiminin doğruluğunu 4 gerekçede ele aldı:
Bir…
“Bursa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı 128 Ar-Ge merkezi ve 23 Tasarım Merkezi ile Türkiye’de ikinci sırada bulunuyor.” 
İki…
“Tofaş, Oyak-Renault ve Karsan gibi yerli ve yabancı ortaklı otomotiv ana ve yan sanayi  kuruluşları ile bu firmalarda çalışan çok sayıda tasarım, Ar-Ge ve üretim yapan yetişmiş mühendis, tekniker ve işçi potansiyeli var.”
Üç…
“Gemlik Serbest Bölgesi aracılığı ile deniz ulaşımı ve İstanbul-İzmir otoyolu ile kara ulaşım yollarına yakın. Bu da yurt içi ve yurt dışı pazar ağlarına ulaşım kolaylığı sağlıyor.”
Dört…
“100/2000 YÖK öncelikli alanlar Doktora Bursu ve 2244 Sanayi-Doktora Bursları’nda tüm üniversiteler arasında ikinci, devlet üniversiteleri arasında Türkiye’de birinci sırada yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Otomotiv Mühendisliği Bölümü var.”