Türklerin Anadolu’daki ilk başkenti İznik asırlar sonra Türk Dünyasını buluşturacak… Türk Olimpiyatları İznik için büyük fırsat olacak

HAKAN ÇAVUŞOĞLU
HAKAN ÇAVUŞOĞLU

Proje Türk Dünyası için önemli… Çünkü, Ortaasya ağırlıklı olarak tarih boyunca Türklerin yaptıkları özgün sporları geleneksel Türk oyunları şemsiyesi altında kapsıyor.
Bir anlamda…
Türk spor oyunlarından oluşan Türk Olimpiyatı denilebilir.
Bu kapsamda da…
Ülke olarak Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan Türkmenistan, Moğolistan, Tacikistan, Afganistan yer alıyorlar. Rusya’nın da Saha, Buryatya, Altay, Kalmıkya, Başkurdistan gibi Türk toplulukların yoğun yaşadıkları bölgeler oyunlara katılıyorlar.
Geçen yıl…
Kırgızistan’ın Türk Dünyası çim sembol bölgesi Issık Gölü yanındaki Çolpon-Ata kentinde üçüncüsü düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları açılış töreni Türk Dünyası devlet başkanlarını da bir araya getirmişti.
Oyunlarının…
Dördüncüsünün Türkiye’de yapılmasına geçen yıl kapanış töreninde karar verilmişti, ama hangi kentte yapılacağı belli değildi.
Cumartesi günü…
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 2020’deki “Göçebe Oyunları’nın Bursa’da yapılacağını” açıklayınca, hemen AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nu aradık.
Şunu söyledi:
“Türk dünyası devlet başkanlarının da katıldığı ve Türk dünyasını buluşturan Dünya Göçebe Oyunları’na Bursa olarak evsahipliği yapacak olmamız elbette gurur verici.”
Nerede yapılacağını da açıkladı:
“Kafamızda birkaç yer belirlemiştik. Sonra Keles Kocayayla ile İznik arasında tercih söz konusu oldu. O tercih de İznik olarak yapıldı.”
Anladığımız kadarıyla…
2020 Eylül ayındaki organizasyon için tercih yaparken sporcu ve konukların konaklaması kadar, Türklerin Anadolu’daki ilk başkenti olması nedeniyle İznik’in Türk ve dünya kültürü için taşıdığı özellikler de göz önüne alındı.
Çavuşoğlu şunu da söyledi:
“İznik’i tarih ve kültürel özellikleri yanında doğal güzellikleriyle dünyaya açmamızı ve tanıtmamızı sağlayacak önemli bir fırsat olarak görüyorum. Aynı fırsat, İznik Gölü’nün karşı kıyısı Orhangazi için de geçerli.”