Torna tezgahından teknoloji üretip dünyaya satan fabrikaya… Sanayi Bakanı Varank, Bursalı Ermaksan’ı Meclis kürsüsünde övdü

ERMAKSAN EROL ÖZKAYAN VE AHMET ÖZKAYAN
ERMAKSAN EROL ÖZKAYAN VE AHMET ÖZKAYAN

Torna tezgahında çıraklıkla başlayan Erol Özkayan’ın yaşamı tam bir başarı öyküsü. Bugün oğlu Ahmet Özkayan ile birlikte, savunma sanayimizin göz bebeği Ermaksan’la teknoloji üretip dünyaya satıyor.
Nitekim…
Cuma gecesi Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, moderatörlüğünü yaptığımız Babadan Evlada buluşmasında keyifli bir sohbetle Erol Özkayan anılarını anlattı. Gerçekten müthiş bir başarı öyküsü var.
Pazar günü de…
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında TBMM kürsüsünden, “Bu bir lazer diyotu” deyip elindeki cihazı gösterdi ve devam etti:
“Robotik cerrahi cihazlar, lazerli kesim makinaları ve savunma sanayinde kullanılan lazer işaretleyiciler gibi kritik yüksek teknoloji alanlarında bu diyotlar kullanılır.”
Şunu vurguladı:
“Yaklaşık 14 milyar dolarlık pazardan pay almak için ülkeler yarış içinde. Biz bugün bu teknolojiye sahip birkaç sayılı ülkeden biriyiz. Bu diyotların içindeki çiplerin kilogram başına ihracat değeri 2 milyon dolar.”
Sonra da Ermaksan’ı övdü:
“Bunu yapan firmamız Bursa’mızın çok değerli bir sanayi kuruluşu Ermaksan. Teşekkür ediyorum.”