TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen tank-palet iddialarına cevap verdi: En iddialı olduğumuz alanda itibarsızlaştırma girişimi var

TBMM MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ REFİK ÖZEN
TBMM MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ REFİK ÖZEN

Bir yanda… Fabrikası Gemlik’teki Askeri Hara’ya kurulacak olan yerli otomobil hamlesinin yol açtığı toplumsal bir memnuniyet var. Bir yanda günden güne büyüyen ve Bursalı firmaların yıldız gibi parladığı savunma sanayiyle ilgili gurur veren gelişmeler oluyor.
Ne var ki…
Savunma sanayinde yüz güldüren gelişmeler Sakarya’daki tank-palet fabrikası tartışmalarının gölgesinde kaldı.
Bu durumu…
AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen’le konuştuk. Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında savunma sanayi ile ilgili konuşma da yapan Özen tartışmalara şöyle bakıyor:
“En iddialı olduğumuz savunma sanayi alanında, bir kere bile teşekkür edilmediği gibi tank-palet fabrikası üzerinden CHP’nin yürüttüğü bir itibarsızlaştırma girişimi var.”
Söylediği şu:
“Savunma sanayinde yerlilikte yüzde 70 gibi önemli bir orana ulaşıldı. Altay tankı, Atak helikopteri, Gökbey helikopteri, denize indirilen Pirireis denizaltısı ulaştığımız noktayı gösteriyor. Bunlar Türkiye’nin gururu.”
Ardından…
“Silahlarımızı artık kendimiz yapıyoruz” dedi ve devam etti:
“Dünyada savunma sanayindeki ilk 100 şirket arasında 4 Türk firması var. Aselsan 52, Tusaş 69, STM 85, Roketsan da 89. sırada. Bunlar hepimizin gururu. Daha da üst sıralara çıkacaklar.”
Geçmişten bugüne gelişimi de anımsattı:
“1924’te Gölcük Tersanesi’ni kurduk. 1925’te Şakir Zümre ilk özel savunma sanayi firmasını kurdu. 1926’da Kayseri’de Tayyare ve Motor T.A.Ş. kuruldu. 1930’da Nuri Killigil savunma sanayi fabrikası yaptı. 1940’ta Nuri Demirağ uçak fabrikası kurdu.”
Şunun altını çizdi:
“Bütün bunlar yokluk döneminde başarıldı. Bugün de vizyoner bakışla savunma sanayi alanında müthiş adımlar atılıyor.”
Üzüntüsü şu:
“Ne var ki, 1948’deki CHP döneminde Marshall yardımları yapıldı ve Türkiye hazırcılığa alıştırılınca tüm tesisler kapatıldı, heba oldu gitti.”
Şunu da ekledi:
“O tesisleri kapatan siyasi anlayış bugün tank-palet fabrikası üzerinden savunma sanayimizi itibarsızlaştırmaya devam ediyor.”