Kriz büyük… Bursa’nın imar planlarını mahkeme iptal ettiği için inşaat sektörü kilitlendi, yeni inşaatlar başlayamıyor, bitenler de yapı kullanma belgesi alamıyor

İMSİAD BAŞKANI MUSTAFA ANDIÇ VE YÖNETİMİYLE MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ TOPLANTISI
İMSİAD BAŞKANI MUSTAFA ANDIÇ VE YÖNETİMİYLE MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ TOPLANTISI

Gerçi… Günlük yaşam içinde pek fark edilemiyor, ama karşı karşıya kalanlar için çok önemli bir sorun yaşanıyor Bursa’da. O sorunu, kısa adı İMSAİD olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Andıç’ın girişimlerine yer vererek 27 Ekim günü aktardık.
Konu şu:
Bursa’da kentleşme gelişimi gösteren ne kadar bölge varsa, inşaatlar durdu. Yeni başlayacak inşaatlar ruhsat alamıyor, devam edenler tadilat projesi yapamıyor, bitenlere de yapı kullanma belgesi verilmiyor.
Çünkü…
Uygulamadaki imar planlarını mahkeme iptal etti ve inşaat sektörü durdu.
Nitekim…
İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç ve yönetimi Ankara’da ziyaret ettikleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, “Bursa’yı kilitleyen sorunu yasayla çözme” önerisi getirmişti. Ağır yürüse de öneri Bakanlık gündeminde.
Son gelişmeleri Andıç şöyle özetledi:
“İmar planlarının durdurulmasıyla ortaya çıkan olumsuzluğu konuşmak için, etkilenen müteahhit arkadaşlarımızın dilekçelerini de alıp iptal kararı veren Bursa 2. İdare Mahkemesi’ni ziyaret ettiğimizde dosyanın İstanbul 4. Dava Dairesi’ne aktarıldığını öğrendik.”
Devam etti:
“Bunun üzerine İstanbul’a gidip 4. Dava Dairesi Başkanı’yla görüştük ve yaşanan olumsuzluğu tüm detaylarıyla anlattık.”
Şu bilgileri aktardı:
“Bir parseldeki sıkıntı için tüm bölge planları durdurulunca inşaatların da durduğunu, kat karşılığı anlaşma yapan müteahhitlerin sözleşmedeki teslim süresi nedeniyle zor durumda kaldığını, davalık olma riski doğduğunu anlattık.”
Şunun altını çizdi:
“O görüşmede, Bursa’daki iptali kararını İstanbul’daki 4. Dava Dairesi’nin onayladığını öğrendik. Bu da haliyle inşaat sektörünü daha da etkiliyor.”
Ardından da yeni girişimi duyurdu:
“Mudanya Belediye Başkanımız Sayın Hayri Türkyılmaz’ı ziyaret edip, bizim de önerilerimiz olduğunu söyledik ve geniş katılımlı toplantı istedik. Başkan da son derece olumlu yaklaştı.”
Düşüncesi şu:
“Bir yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir yandan plan iptallerinin en yoğun olduğu Mudanya Belediyesi ile temaslarımız çözüm umudu veriyor.”