Hedef denize ve limanlara ulaşmak… TCDD’nin planında Bursa’yı yük taşımada lojistik merkezi yapmak var

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ AHMET KILIÇ VE TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ KAMURAN YAZICI
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ AHMET KILIÇ VE TCDD TAŞIMACILIK GENEL MÜDÜRÜ KAMURAN YAZICI

Gerçi… Görüşmelerde, yetki konumda olanlar Bursa’nın demiryolu hattı için hızlı tren vurgusunu yapmaya devam ediyorlar, ancak proje kategorisinde yüksek standartlı demiryolu hattı tanımı var.
Yani…
Aynı rayda hem yolcu, hem yük treni seferleri yapılabilen bir hat olacak. Bu tür hatlarda çalışan trenlere de konvansiyonel tren deniyor. Genelde gündüz yolcu, gece yük taşımacılığı yapılıyor.
Ancak…
Yük treninin dönüş açıları ve teknik özellikleri ray sisteminde farklılık getiriyor. Onun için de bu tür hatlara yüksek hızlı tren giremiyor.
TCDD de…
Son dönemde, Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattı ile ilgili yük taşımacılığı ağırlıklı çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda, Bandırma hattının da raftan indirilip üzerinde çalışılmaya başlandığını 9 Aralık günü bu sayfalardan duyurduk.
İşte…
Bununla ilgili olarak, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’ın hafta içinde TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Yazıcı’yı ziyaretinde önemli bir gelişme yaşandı.
Kılıç projenin hangi aşamada olduğunu sorunca Yazıcı şu cevabı verdi:
“TCDD tük taşımacılığı programında Bursa’nın çok özel bir yeri var. Hem sanayi bölgelerinin merkezinde, hem denize ve limanlara yakın. Biz de planlarımızı buna göre yapıyoruz.”
Şunu vurguladı:
“Mevcut sanayi bölgeleri yanında TEKNOSAB çok büyük potansiyel. Biz de planlamamızda bunu göz önünde bulunduruyoruz.”
Sonra da…
Belirledikleri yeni Bursa hedefini açıkladı:
“Bursa’yı hızlı tren ve yük taşımacılığında lojistik merkezi yapacağız.”
Görünen o ki…
90’lı yılların başında ilk etüt çalışmaları Bandırma-Bursa-Ayazma Demiryolu hattı olarak başlayan, son dönemde hızlı tren vaadiyle heyecanı artan Bursa’nın tren beklentisi yeni bir aşama olarak projenin aslına dönüyor.
Şimdi…
Bu hat üzerinde yük trenleri yanında konvansiyonel trenler kategorisinde 200 kilometreye kadar hız yapabilen yolcu treni çalışacak.
Bir anlamda…
Yük taşımacılığına ağırlık verilirken, benzerleri kadar hızlı olmasa bile hızlı trenden de vazgeçilmemiş olacak.