Emekli Büyükelçi Süha Umar’ın 7 yıl önce Davutoğlu’na yazdığı ‘diplomasi ve tarih dersi’ özelliğindeki mektup yeniden gündemde

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ SÜHA UMAR
EMEKLİ BÜYÜKELÇİ SÜHA UMAR

Mektupta… 31 Ekim 2012 tarihi var. Emekli Büyükelçi Süha Umar kaleme almış. Alıcı olarak, o dönem Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu yazıyor.
Emekli bir Büyükelçi’nin, deneyimli bir diplomatın 7 yıl önce uyarılarda bulunup tarih ve diplomasi dersi verdiği mektup, Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ni kurmasıyla yeniden gündeme geldi.
Mektuba…
“Kardeşim Davutoğlu” diyerek başlayan Umar şöyle sesleniyor:
“Biliyorum dış ilişkilere meraklısınız. Kitap da yazmışsınız. Uzun cümleleriniz nedeniyle kolay olmadı, ama okudum. Ama korkarım siz dış politikaya hâlâ çok uzaksınız. Ancak size hayranlık duymamak elde değil. Konuya bu kadar uzak olup, bu kadar bildiğini zannetmek, bu kadar ‘bilmeden uygulamaya kalkmak’ az cesaret değil.”
Ardından…
“Görüyorsunuz, bildikleriniz doğru değil, hele uygulanabilir hiç değil” deyip devam ediyor:
“Korkarım siz bunu da, diplomasi dilini de bilmiyorsunuz. Bosna-Hersek için oy istediğiniz NATO ülkelerinin bakanlarını katliam ve soykırımla suçlamak olmaz. Size oy verse, döndüğünde işinden olur.”
Diplomasi dersi Ortadoğu ile devam ediyor:
“Korkarım siz Ortadoğu’yu da bilmiyorsunuz. Yöneticilerinin çoğu kendilerini Peygamber sülalesine bağlarlar ama sizi bu bile kurtaramaz. Ortadoğu’ya asker göndermeye kalkışıyorsunuz.”
Şunu da vurguluyor:
“Tarih de bilmiyorsunuz. Osmanlı bölgeyi 600 yıl üç beş subay ve bir avuç askerle yönetti. Arapların aralarındaki sorunlara karışmayarak, bölgeye yeni düzen vermeye çalışmayarak… Siz Suriye ile İsrail’in arasını bulmaya, Müslüman Kardeşler’i iktidara getirmeye, ülkeleri kimin yöneteceğine karar vermeye, Hamas ve Meşal’i desteklemeye kalkışıyorsunuz.”
Uyarısı şu:
“Müslüman Kardeşler başa gelince Türkiye’yi lider mi seçecekler? Böyle olmayacağını aldıkları tavırda, sözlerinden anlayamıyor musunuz?”
Bu noktada…
“Balkanlar’ı dağ-bayır biliyorum” açıklaması yapan Davutoğlu’na, “Dağ-bayır bilmek çobanların işi” diyen Emekli Büyükelçi Umar şunu vurguluyor:
“Balkanlar’ı bilseydiniz, Saraybosna’da Balkanlar’da Osmanlı Mirası konuşması yapar mıydınız? Balkanlar’da da en korkulan düşüncenin Osmanlıcılık olduğunu bilmeden bölgeyi nasıl bileceksiniz?”