Ekonomiyi düze çıkarmak yalnızca vatandaşın sırtındaki yük olmamalı… İşletmeler küçülürken işsizlik artıyor, ama vergiler ve zamlar yağmuru gibi

ELEKTRİK FATURALARINDAKİ ARTIŞ
ELEKTRİK FATURALARINDAKİ ARTIŞ
ELEKTRİK FATURALARINDAKİ ARTIŞ
ELEKTRİK FATURALARINDAKİ ARTIŞ

Epeydir… Gittiğimiz her yerde “Nedir bu elektrik faturaları?.. Ödediğimiz tutarlar ikiye katlandı” tepkisiyle karşılaşıyoruz.
Gerçekten de…
Elektrik, doğalgaz ve su faturalarında çok ciddi artış var. Yaz aylarında başlayan artışlar, kış soğuklarında faturaları kavurucu ateşe dönüştürdü.
İlginç olan şu:
Çok uzun yıllardır vatandaştan, esnaftan işadamlarından “nedir bu elektrik faturaları” tepkisi gelmiyordu. Tüm kesimlerden aynı süreçte aynı tepki gelmesi aslında ekonominin seyri açısından alarm gösterdiği için önemli.
Nitekim…
Sorduğumuz dostlar, ödenemeyen faturalar nedeniyle elektriği kesilen abone sayısında da artış olduğunu söylüyorlar.
Aslında…
Vatandaşın elektrik faturasını ödeyememesi, ya da ödeyemeyecek durumda olması başlı başına sorgulanması gereken bir konu.
Onu da, sanayi kenti Bursa’nın toplumsal yaşamına baktığımızda net bir şekilde görüyoruz. Fabrikalar, işletmeler hızlı bir şekilde küçülmeye devam ediyorlar. Bir işyerinin küçülmesi ise önce eleman çıkarılması anlamına geliyor.
O nedenle…
İşten çıkarmaların devam ettiği, insanların ekmek kaygısı yaşadığı süreçteyiz.
Gerçi…
İşinden olanlara işsizlik yardımı adı altında belli bir maaş ödeniyor ve şu an geniş bir kesim işten çıkarılırken aldıkları kıdem tazminatları ve işsizlik yardımı ile ayakta duruyor. Ancak, işsizlik ödemesi belli bir süre için yapıldığından onun da sonu var.
O bakımdan…
Toplum ciddi bir ekonomik bir baskı hissediyor. İnsanların yaşam standartları düştüğü gibi, iş güvencesi riskini fazlasıyla yaşıyorlar ve doğal olarak gelecek kaygıları giderek artıyor. Emeklilerin durumu daha da vahim.
Buna karşın…
Ekonomi yönetimi sanki hiçbir şeyden haberdar değilmiş gibi zam ve vergi yağdırıyor. Bununla da yetinmeyip, yeni vergiler koyuyorlar.
Daha dün sabah, 2020 yılı vergi, harç ve cezalardaki artışlar açıklandı. Her yılın başında vergilerdeki artışa alışkınız, ama bu defa oranlar daha yüksek.
Kısacası…
Vatandaş refah düzeyinin artmasından vazgeçti, yaşam alanı giderek daralıyor. Ekonomiyi düze çıkarmak da yalnızca vatandaşın sırtındaki yük olmamalı.