Yeni ihracat kapısı defne ve ıhlamur üretiminde Bursa Türkiye’nin lideri… Bu da kokulu ve şifalı yeni sanayi

TBMM TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ARAŞTIRMA KOMİSYONU BURSA TOPLANTISI REFİK ÖZEN ERKAN AYDIN
TBMM TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ARAŞTIRMA KOMİSYONU BURSA TOPLANTISI REFİK ÖZEN ERKAN AYDIN

Bir süredir… Bölge bölge geziyorlar, il il inceleme yapıyorlar. TBMM bünyesinde kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu son dönem dünyada giderek artan tıbbi ve aromatik bitkiler alanında Türkiye’nin potansiyelini ortaya çıkarıp, dünyadaki payımızı arttırmak için çalışıyorlar.
Bu komisyonda…
Bursa’dan iki milletvekili var. AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen aynı zamanda Komisyon Sözcüsü olarak aktif. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da komisyonun üyesi.
Geçtiğimiz hafta…
Güneydoğu illerini ziyaret eden komisyon son değerlendirme toplantısını Bursa’da yaptı. Daha doğrusu, Bursa’nın potansiyelini masaya yatırdılar.
Toplantıya…
Komisyon üyeleri olarak Bursa milletvekilleri Özen ve Aydın’ın yanı sıra Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve BTÜ Orman Fakültesi öğretim üyeleri katıldılar.
Ayrıca…
Tarımsal üretimle ilgili kurumların çalışmaları yanında pazarlama ve ihracat ayağı için de BTSO Başkan Yardımcısı Murat Bayizit de toplantıda yer aldı.
İlk olarak…
Bursa’nın son dönem ortaya çıkan tıbbi ve aromatik iki ürünü olarak defne ve ıhlamur üretimi masaya kondu. Üstelik ikisi de Mustafakemalpaşa ve Karacabey bölgesinde yetişiyor.
Örneğin…
Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanları Karacabey’de. Karacabey-Mustafakemalpaşa bölgesinde yetişen ve 2017’de 3 bin 190 ton olan defne üretimi 2018’de 5 bin 700 tona çıkmış. Bu yılın hedefi de 10 bin ton.
Bu rakamlar…
Özellikle defne üretiminde Türkiye’nin lideri olduğumuzu gösteriyor.
Dünya pazarında da büyük bir potansiyel görülüyor. Ne var ki, dünyada 115 milyar Dolar olan defne pazarından Türkiye’nin payı bugün için 500-600 milyon Dolar civarında.
Karacabey’de özel sektörün defne yaprağı kurutmak üzere 25 bin metrekare alana kurmakta olduğu tesis ise, İzmir’den sonra Türkiye’de ikinci olacak.
Kısacası…
Bursa, tıbbi ve aromatik bitkiler üretimindeki liderliğiyle kokulu ve şifalı yeni sanayinin de merkezi olma yolunda.