Siyasi partileri resmi açıklamalarında erken seçime karşı olduklarını söylüyorlar, ama Ankara erken seçimi konuşmaktan vazgeçmiyor

TBMM GENEL KURUL SALONU
TBMM GENEL KURUL SALONU

Siyaset… Her zaman sürprizleri beraberinde getiriyor. Ankara kulislerinde beklenti olarak konuşulanların da, önünde sonunda gerçekleştiği biliniyor.
Örneğin…
Şu sıralar Ankara’daki dostlar, “Nereye gitsek erken seçim konuşuluyor” diyorlar.  Bu beklentinin Ankara’da giderek büyüdüğü ve neredeyse bir araya gelen siyasetçilerin ilk gündemi olduğunu söylüyorlar.
Oysa…
Siyasi partiler erken seçim konusu açıldığında isteksiz davranıyorlar, hatta “Biz istemiyoruz, ama olursa da kaçmayız” diyorlar.
Yanı sıra…
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın cuma günü aktardığımız “Türkiye’nin çok yönlü bir kuşatma altında olduğunu ve meşgul edilmek istendiğini” vurgulayan uyarıcı açıklamaları da önemli.
Çünkü…
Siyasi pozisyonu nedeniyle MHP’nin iki numarası olan bir siyasetçi “erken seçim beklentilerini ciddiye almayın” diyorsa önemsemek gerekiyor.
Buna karşın…
Daha yerel seçim sonrası başlayan, 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimi sonrası artan erken seçim beklentisi siyasetin planlarını etkiliyor.
Nitekim…
AK Parti ve CHP’nin kongre takvimlerini bile erken seçim olasılığını göz önüne alarak yaptıkları, Yeniden Refah Partisi’nin bile bu beklentiyle kurultayını tamamladığı Ankara kulislerinin konuşulanları arasında.
Yine…
CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un “nisan sonrası erken seçim” beklentisini dillendirdiğini de 2 Ekim günü bu sayfalardan aktardık.
Kafalar da bu noktada karışıyor.
Siyasi partiler istemediklerini söylerken, yetkili ağızlar gerek olmadığı açıklamaları yaparken erken seçim söylentileri ve beklentiler nasıl artıyor.
Ankara kulislerini bilenler kafalara takılan bu soruya şöyle cevap veriyorlar:
“Türkiye’nin yerleşik siyaset uygulamasında ‘olmayacağı’ söylenenlerin çoğunun gerçekleştiği, karşı çıkılan adımların atıldığı çok görüldü.”
Bu noktada…
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun 29 Ekim günü aktardığımız gözlemini de göz önünde bulundurmakta yarar var:
“Ankara’da parlamentoda şunu anladım: Haftaya seçim varmış gibi hazır olacaksın, hiç olmayacakmış gibi de çalışacaksın.”