Bursa’da artık olmazları başaran sanayi var… Durmazlar’ın tramvayı Bükreş, Karsan’ın otobüsleri Roma caddelerine çıkıyor

BÜKREŞ CADDELERİNE DURMAZLAR TRAMVAY ROMA CADDELERİNE KARSAN OTOBÜS
BÜKREŞ CADDELERİNE DURMAZLAR TRAMVAY ROMA CADDELERİNE KARSAN OTOBÜS

Başlangıcı… Tekstil ağırlıklı bir yapıyla olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi, sonraki yıllarda otomotiv sektörü ağırlıklı üretime döndü.
Çünkü…
Tofaş-Fiat ve Oyak Renault gibi iki büyük otomobil üreticisi, kentin sanayi dengesinin tekstilden otomotive dönmesine neden oldu. Otomotiv yan sanayi de bu dönüşümle birlikte Bursa’nın ana sektörleri arasına girdi.
Yıllar önce…
Gazeteci olarak Mudanya ve Gemlik iskelelerinden yapılan otomobil ihracatı haberleri için gemilere yüklenen otomobil fotoğrafları çektik. Sanayinin dışa açıldığı günlerde otomobil ihraç eden kent olma duygusu heyecan vericiydi.
Sonraları…
Karsan’la birlikte ticari araç üretimi de Bursa’da başladı. Üretim son yıllarda otobüse dönüştü.
Nitekim…
Bursa’daki Karsan tesislerinde üretilip Roma Belediyesi’ne teslim edilen 227 otobüs İtalya’nın başkenti Roma caddelerinde yolcu taşımaya hazırlanıyorlar. Citymood modeli otobüsler Roma caddelerinde günün 20 saati yolcu taşıyacak.
Tek kalemde Roma Belediyesi’ne 227 otobüs ihraç eden Karsan yıl sonuna kadar da bin otobüs ihracat hedefliyor. Bu gelişme, lastik tekerlekli araçlar bakımından önemli ve Bursa’yı da üretici kent olarak farklı bir noktaya taşıyor.
Yanı sıra…
Demir tekerlekli kent içi araçlar başarısını kanıtlayan Durmazlar üretimi tramvaylar Bursa, Kocaeli, Samsun yollarında yolcu taşırken;  Bursa’nın onuru kabul edilebilecek bir haber daha geldi.
Türkiye’nin ilk yerli tramvay üreticisi olan Durmazlar’ın Romanya’nın başkenti Bükreş’te tramvay ihalesini kazanması raylı sistem araçları üretimi ve ihracatı açısından büyük önem taşıyor.
100 tramvaylık sözleşmeyi kapsayan ihale, kuşku yok ki Avrupa’da başka kentlerin kapılarını da Bursalı Durmazlar’a açacak.
Bütün bunlar…
Mudanya ve Gemlik iskelelerinden ihraç edilen otomobillerin fotoğraflarını çektiğimiz yıllarından bugünlere nasıl geldiğimizi de anlatıyor.
Bursa’da artık olmazları başaran bir sanayi ve üretimi var.
Üstelik…
Otomotive tramvay da eklendiği için sektör biraz daha büyüyüp gelişti ve gelecek için umut verici hale geldi.
Bu gelişimi ve değişimi yaşatan firmalarımızla gurur duyuyoruz.