Bursa için kötü haber… Kent içi raylı sistem projeleri için umutlarımız Ankara’da, ama Ulaştırma Bakanlığı bizi gündemine almadı

KENT İÇİ RAYLI SİSTEMLER
KENT İÇİ RAYLI SİSTEMLER

Gerçi… Gündeme hızlı tren haberleri daha çok geliyor, ama Ulaştırma Bakanlığı’ndan Bursa’nın beklediği tek destek tren değil. Kent içi raylı ulaşım projeleri için gözümüz-kulağımız Ankara’da.
Çünkü…
İstanbul Caddesi’ndeki T2 tramvay hattı, Bursaray’ın öncelik Şehir Hastanesi olmak üzere uzatma projeleri Ankara’dan destek bekliyor.
Yanı sıra…
31 Mart yerel seçiminin yıldızı olan ve tümü yeraltından yapılacak Gürsu’dan Çalı’ya yeni metro projesi de sırada bekliyor.
Bunlar…
Merkezi bütçeden destek gelmezse Büyükşehir kaynaklarıyla yapılabilecek projeler değil. O bakımdan, Bursa siyasetçileri büyük bir içtenlikle Ankara’da her kapıyı bıkmadan çalıp Bursa’nın projelerine destek istiyorlar.
Hatta…
AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun sözlerini daha pazartesi günü bu sütunlarda yayınladık.
Fakat…
Önümüzdeki listeye göre, Ulaştırma Bakanlığı’nın kent içi raylı sistem yatırımları programında Bursa maalesef yok.
Hadi…
Ankara ve İstanbul’un metrosundan tramvayına, havaalanı bağlantısından depolama alanlarına kadar tüm projelerini Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmasına alıştık. Ankara ve İstanbul’la bu konuda yarışma hedefimiz de yok.
Ancak…
Listede öyle yerel yönetim projeleri var ki, okurken yüreğimiz sızladı.
Örneğin…
Antalya’nın tramvay projesini bitiren Ulaştırma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Konya Raylı Sistem ihalesini yapıp, sözleşmesini imzaladı.
Yanı sıra…
Erzincan ve Erzurum’daki tramvay hatları projelerini yürütüyor. Gaziantep’te Gaziray projesine devam ediyor. İzmir’de Egeray’ı Bergama’ya uzatıyor.
Gündeminde de…
Kayseri, Adana, Antalya, Balıkesir gibi kentlerin benzer projeleri var. İşte o projeler arasında Bursa’nın kent içi raylı sistemleri yer almıyor.
O nedenle, büyük bir heyecanla Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın diğer 2 Bakan gibi pozitif gelip müjdeler vereceği Bursa ziyaretini bekliyoruz.
Başka umudumuz yok.