Bunlar güzel haberler… Çarşıbaşı Meydanı tarih ve Hanlar Bölgesi’ne, Doğanbey Meydanı da kent merkezine nefes aldırıp cazibe katacak

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM ÇARŞIBAŞI MEYDAI HANLAR BÖLGESİ DOĞANBEY MEYDANI
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM ÇARŞIBAŞI MEYDAI HANLAR BÖLGESİ DOĞANBEY MEYDANI

1999 yerel seçimiydi… DYP Büyükşehir Adayı olarak sandık yarışına giren Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu iddialı bir projeyle Bursalıların karşısına çıktı:
“Çakırhamam’dan başlamak üzere Atatürk Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi arasında sonradan yapılmış binaları yıkıp Hanlar Bölgesi’nin çevresini açacağız ve Bursa’nın tarihi değerini ortaya çıkaracağız.”
O seçimi…
DSP Adayı Erdoğan Bilenser kazandı, ama İsmail Hoca’nın “Atatürk Caddesi’nden geçerken tarihi görme” hayali de akıllarda kaldı.
Sonrasında…
2004 yerel seçimini AK Parti Adayı olarak kazanan rahmetli Hikmet Şahin kente dokunmaya karar verdiğinde Tatlıoğlu’yla bir araya geldi ve “Hocam, şu Hanlar Bölgesi’ni açma projeni bir anlat. Biz bunu yapmak istiyoruz” dedi.
Söylemekle kalmadı, proje üzerinde Büyükşehir çalışmasını başlattı, açıklamalarında da sık sık dile getirdi ve Bursa’yı heyecanlandırdı. Fakat projedeki kamulaştırma maliyeti Büyükşehir Belediyesi’nin boyunu aştığı için yol alamadı
İşte…
O proje Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamalarla ilk defa uygulanabilir noktaya geldi, Bursalı için umut oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın önerdiği Hanlar Bölgesi projesi çerçevesini, Bakan Kurum net bir şekilde çizdi:
“Çakırhamam’da Merkez Bankası’ndan başlamak üzere Bakırcılar Çarşısı yanında tarihi Çarşıbaşı Meydanı’nı açacağız.”
Proje için kamulaştırmalar yapılacağını, meydanın altının otopark olacağını söyledi. Atatürk ve Cumhuriyet caddeleri arasındaki bölgede 1960 sonrası yapılan binaların yıkılıp Bursa’yı kötü görüntüden kurtaracaklarını açıkladı.
Kentin tarihi merkezindeki Çarşıbaşı Meydanı’nı önemsedik.
İkincisi…
Bursa’nın modern kentleşmesini sembolize edecek bir meydanın daha müjdesini verdi:
“Doğanbey’in Fevzi Çakmak Caddesi’ne açılan cephesinde, İller Bankası dahil çevredeki yapılar kamulaştırılıp modern bir meydan yapılacak.”
Bu meydan…
Haşim İşcan ve Gazcılar arasındaki bölge yanında, Fevzi Çakmak Caddesi batısındaki Ahmetpaşa-Hocahasan bölgesini bile cazibe merkezi yapar.
Düşünsenize…
Osmangazi Belediyesi yeni kent meydanını yapıyor. Fevzi Çakmak’ta Doğanbey Meydanı olacak. Hanlar Bölgesi de Çarşıbaşı ile nefes alacak.
Bunları Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’den dinlerken heyecanlandık.