Mustafa Dündar gözlerinin içine baka baka konuştu: Dertlerimle geldim, ama baktım Avrupa’nın dertleri bizden fazla, Avrupa’ya üzüldüm

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR AVRUPA ŞEHİRLER BİRLİĞİ TOPLANTISI VİYANA
OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR AVRUPA ŞEHİRLER BİRLİĞİ TOPLANTISI

Yer… Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan ve kısa adı Eurocities olan Avrupa Şehirler Birliği’nin merkezi.
Eurocities Sosyal İşler Forumu’nun Politikacılar başlıklı özel oturumunun konuğu ise Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar. Bildiğimiz esprili anlatımıyla Dündar özel oturumda Avrupa’ya adeta ders verircesine konuştu.
Söze…
“Ben üçüncü dönem belediye başkanlığına seçildim, Her dönem bu toplantılara bir defa katılıyorum” diye başladı ve şunu söyledi:
“Bizim bir sürü dertlerimiz vardı. Ben dertlerimle buraya geldim, ama baktım ki Avrupa’nın dertleri bizden fazla. Biraz rahatladım,  ama bu kez de Avrupa’ya üzüldüm.”
Ardından…
“Sabahtan beri dinliyorum, ‘Sorunlarını nasıl çözeriz?’ diye çocuklar ve yaşlıları konuşuyoruz. Son 70-80 yıla baktığımızda Avrupa aile mefhumunu dağıttı. Çekirdek aileyi iyice daralttı” dedi ve devam etti:
“Şimdi bu dağılan aileyi toplamak için kreşler, anaokulları yapmayı planlıyoruz, anaokullarının maliyetinin yüksekliğinden bahsediyoruz.”
Çözümü gösterdi:
“Benim görebildiğim kadarıyla, aile mefhumunu kuvvetlendirerek ailenin çocuk yapmasını temin etmek gerek. Diğer taraftan, çocukların eğitimli ve kültürlü bir şekilde gelişmesini sağlamak gerek.”
Katılımcıların gözlerinin içine bakarak şunu savundu:
“Aile ortamı olmadığı için, o masrafın birkaç katı daha fazla masraf yapsak dahi aileden alınan eğitimi o çocuk oradan alamaz. Eski anlayış olsa, büyük aile durumunda büyükbaba, baba, çocuklar bu ailede yaşıyorsa masraf da kalmaz, bu sorunlar da kalmaz.”
Sözü yeniden Avrupa’ya getirdi:
“Avrupa bir de büyük aile kurdu: Avrupa Biriliği. Avrupa Birliği Ailesi. Şimdi de bu büyük ailenin bundan sonraki sürecinde ‘Dağılalım mı, bir arada mı kalalım?’ tartışması ile ayrı bir dert çıktı karşısına.”
Ayıplarını yüzlerine vurdu:
“Bu toplantılara her dönem bir defa katılıyorum dedim, geçtiğimiz dönem Nantes’da bir toplantıya katıldım. Oradaki ana gündem sığınmacılardı, Suriyelilerdi. Bugün burada bakıyorum sığınmacılarla ilgili Suriyelilerle ilgili bir konu gündemde yok.”
Şunu da ekledi:
“Tabi dert şu anda bizim derdimiz.”