35 yıldır belediyelerin, 30 yıldır seçimlerin değişmeyen Bursa gündemi… Ulaşım sorununda öncelik toplu taşıma ve Acemler düğümünü çözmek

1 ALİNUR AKTAŞ BURSA KENT KONSEYİ ULAŞIM ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI M. TÖZÜN BİNGÖL SEVİL PAMİROL
1 ALİNUR AKTAŞ BURSA KENT KONSEYİ ULAŞIM ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI M. TÖZÜN BİNGÖL SEVİL PAMİROL

Gördüğümüz şu… 1984-1989 dönemi Bursa Belediye Meclisi gelmiş geçmiş en üretken meclisti. Başta trafik, ulaşım sorunlarının çözümü çalışmaları ilk Ekrem Barışık’ın başkan olduğu o dönem yapıldı, ulaşım projeleri üretildi.
Hatta…
Bugün Nilüfer ilçesinin oluşmasını getiren kooperatifleşme yoluyla Ataevler yerleşim bölgesi o dönem planlandı.
Ardından…
1989 yerel seçimine Bursa’nın 2 sorunu olarak ulaşım ve hava kirliliği damgasını vurdu. Hızlı başlayan rahmetli Teoman Özalp döneminin ilk aylarında Çatalfırın, Demirtaşpaşa ve o dönem Hal Kavşağı olan bugünkü Büyükşehir Belediyesi yanındaki köprülü kavşak ve viyadükler yapıldı.
Bugün tartışılsalar bile yolların birbirini kesmesi nedeniyle yaşanmaya başlayan trafik keşmekeşliği o projelerle çözüldü, Bursaray planlandı.
Gökdere Kavşağı ve Yakın Çevre Yolu projelerini de 1994-1999 döneminde Erdem Saker yaşama geçirdi, Bursaray projesinin temelini attı.
Diyeceğimiz şu:
Bursa 1989 seçimlerinden beri ulaşım sorununu konuşuyor, göreve gelen tüm Büyükşehir Belediye Başkanları ve bu konuyu çözmeye kafa yoruyor.
Nitekim…
31 Mart 2019 yerel seçimi öncesinde de Alinur Aktaş vatandaşın karşısına ulaşım yatırımlarıyla çıktı, önemli projeler açıkladı.
Hafta içinde…
Yeni bir adım atıldı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın davetiyle BKK bünyesinde Ulaşım Çalışma Grubu oluşturuldu.
Başkanlığını da…
Bu sütunlarda görüş ve önerilerine yer verdiğimiz, İnşaat Mühendisleri Odası Ulaşım Komisyonu Başkanı olan ve yıllarını Karayolları’na veren İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl üstlendi. İMO Ulaşım Komisyonu’ndan Cengiz Duman da görev aldı.
İşte…
Bursa’nın sorunlarıyla dertlenip kafa yoranların oluşturduğu Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu hafta içinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ulaşım bürokratlarıyla bir araya geldiler.
BKK Başkanı Şevket Orhan ve Başkanvekili Sevil Pamirol ile Burulaş Genel Müdürü Kürşat Çapar’ın katıldığı toplantıda öneriler ortaya koydular.
Ana gündemi toplu taşıma ve Acemler düğümünün çözülmesi olarak ortaya çıkan ilk buluşma verimli geçti, çözüm için umut verdi.