Orman Bölge Müdürü raporu açıkladı: Orhaneli Çivril’de 145 hektar kızılçam ormanı kasıtlı olarak yakılmış

1.1 ORHANELİ ÇİVRİL ORMAN YANGIN ALANI YERDEN PANORAMİK
1.1 ORHANELİ ÇİVRİL ORMAN YANGIN ALANI YERDEN PANORAMİK

Şuna yıllardır alıştık: Yaz mevsimi geldiğinde orman yangınları artıyor. Bunun da farklı nedenleri var. Bazı yangınlar piknikçi ateşinden sıçrayan kıvılcımla, bazı yangınlar sorumsuzca atılan sigara izmariti kaynaklı çıkıyor.
Bazen de…
Ormanlık alanda piknik yaparken aşka gelip elindeki şişeyi ağaca vurarak kıran, ya da içindekini bitirdikten sonra karşıya diktiği şişeyi taş atarak parçalayan sorumsuzların ardından ormandaki cam kırıklarının güneş ışığını yansıtması sonucu kuru otların tutuşmasıyla da yangın çıkabiliyor.
Bütün bunlar…
Olmaması gereken, ama yaşanan arasında yer alıyor.
Fakat…
Bu yaz, özellikle de son 1 ay tuhaf bir durum var. Hemen her gün 8-10 ayrı yerde orman yangını çıkıyor. Böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştık.
Öyle olduğu için de, ister istemez kafalarda “Acaba birileri ormanları bölge bölge yakıyor mu?” sorusu oluşuyor.
Nitekim…
5 Ağustos’ta Orhaneli-Mustafakemalpaşa sınırındaki Çivril dağ köyünde çıkan yangın daha en başından itibaren kasıt görüntüsü veriyordu.
Çünkü…
Önce 6 farklı noktada çıkan orman yangınına Orman Yangın Söndürme ekipleri kısa sürede müdahale etmişler, ama yetişen itfaiye ile birlikte onlar söndürmeye çalışırken 3 farklı noktada daha orman yangını başlamıştı.
O nedenle…
Toplam 9 noktada yangının çıktığı andan itibaren sabotaj üzerinde duruluyor.
İşte…
Bu kuşkunun bir sonuca ulaşıp ulaşmadığını Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın’a sorduk. Cevabı net oldu:
“Maalesef Orhaneli Çivril’de 145 hektar kızılçam ormanını kasıtlı olarak yakmışlar. Tespitlerimiz bunun bir sabotaj olduğunu gösteriyor.”
Şunu da ekledi:
“Fail ya da faillerini bulup ortaya çıkarmak için de Jandarma güçlerimiz yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.”
Şu bilgiyi de verdi:
“Yanan ormanlık alanın hızla ağaçlandırılması için proje hazırlıyoruz. Bu çalışmayı sonbaharda başlatabilmek için de yanan ağaçların kesimi ihalesine çıkma hazırlığı yapıyoruz. Yanan ağaçlar kesilip saha temizlendikten sonra fiden dikimi yapılacak.”