İkinci ‘veledrom’ vakası… Osmangazi Belediyesi Atletizm Salonu inşaatını bitirip tefrişini de yaptı, fakat ‘eğimli’ olması gereken tartan pisti Spor Bakanlığı’nın ‘düz’ projelendirdiği ortaya çıktı

1 ATLETİZM FEDERASYONU ASBAŞKANI MUZAFFER KARADENİZ VE ATLETİZM İL TEMSİLCİSİ HARUN AĞSAKALLI
1 ATLETİZM FEDERASYONU ASBAŞKANI MUZAFFER KARADENİZ VE ATLETİZM İL TEMSİLCİSİ HARUN AĞSAKALLI
ATLETİZM FEDERASYONU ASBAŞKANI MUZAFFER KARADENİZ VE ATLETİZM İL TEMSİLCİSİ HARUN AĞSAKALL

İnşaatı başlarken heyecan büyüktü… Üstelik, start almaya hazırlanan atletler figürünü sembolize eden bina mimarisi de çok etkileyiciydi.
Osmangazi Belediyesi’nin Spor Bakanlığı ile ortak başladığı, Büyükşehir Belediyesi’nin de katıldığı Atletizm Salonu’ndan sportif beklenti de büyüktü.
Bu sayede…
Uluslararası atletizm salon yarışlarının Bursa’ya geleceği ve Bursa’nın gerçek bir atletizm kenti olacağı açıklamaların tümüne yansıyordu.
Protokol gereği…
Osmangazi Belediyesi 12.5 milyon liralık harcama yaptı. Spor Bakanlığı ise 8 milyon lira harcadı. İnşaat bitti, Osmangazi Belediyesi tribünlerdeki koltukları taktı, soyunma odaları ve diğer tesisler hazırladı.
Sıra…
Zeminde tartan pist yapımına geldiğinde Spor Bakanlığı projesinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, salon yarışları için çok önemli eğimli pist yerine, açık havadaki gibi düz zemin pisti projesi hazırlamıştı. Her şey orada durdu.
Çünkü…
Uluslararası atletizm yarışlarının Bursa Atletizm Salonu’na verilebilmesi, yarış derecelerinin onaylanabilmesi için pistin eğimli olması gerekiyor.
Tıpkı…
Yıllar önce bugünkü Timsah Arena’nın yerinde yapılan veledromda olduğu gibi bir durum ortaya çıktı. Veledromun pist eğimi uluslararası bisiklet yarışı kriterlerine uymadığı için gösteri yarışı dışında etkinlik alınamadı.
Onun yerine ortası futbol sahasına dönüştürüldü, amatör maçlar oynandı.
Benzer durum…
İnşaatı 1.5 yıl önce tamamlanan Atletizm Salonu’nda ortaya çıkınca, hem Osmangazi Belediyesi, hem de bu salonu bekleyen Atletizm Federasyonu harekete geçti.
Kurallara uygun yeni bir tartan pist projesi hazırlandı.
Sonrasını…
Bursa Atletizm İl Temsilcisi Harun Ağsakallı ile birlikte sohbet ettiğimiz Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Muzaffer Karadeniz anlattı:
“Pisti eğimli hale getiren yeni projeyi Spor Genel Müdürlüğü onayladı, fakat Spor Bakanlığı’nda kaldı. Bakanlık yapması gerekeni yapmadı.”
İsteği şu:
“Spor Bakanlığı ihale yetkisini Atletizm Federasyonu’na versin, biz de kısa sürede yapılmasını sağlayalım ve yarış alalım. Yetki verilmediği için salon 1.5 yıldır kullanılamadan bekliyor. Yazık oluyor.”