Her Ülkücünün hayali olanı gerçekleştirdi… Tanrı Dağı’na çıktı, at bindi, kaftan giydi, kartal uçurdu arkadaşları da ‘hacı olmuş gibi’ karşıladı

1 MUSTAFA DÜNDAR VE NECATİ ÇELİK TANRI DAĞI AT BİNDİLER
1 MUSTAFA DÜNDAR VE NECATİ ÇELİK TANRI DAĞI AT BİNDİLER
MUSTAFA DÜNDAR VE NECATİ ÇELİK TANRI DAĞI’NDA AT BİNDİLER

Bilmeyen yok… Hemen her Ülkücünün rüyasında Tanrı Dağı’na gitmek, at binmek, kartal uçurmak var. Bu rüyayı geçen hafta Necati Çelik gerçekleştirdi.
Osmangazi Belediye Meclisi’nin MHP Grubu Sözcüsü olarak Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’la birlikte Altay Toplulukları Sempozyumu için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e giden Çelik, resmi programın ardından Başkan Dündar’la birlikte Tanrı Dağı’na çıktı.
Orada…
Birlikte kaftan giydiler, birlikte ata bindiler, birlikte kartal uçurdular.
Dönüşte…
Konuğumuz olan Necati Çelik ilk gözlemini şöyle dile getirdi:
“Kırgızistan’da kent yaşamı elbette var, ama her yerde çadırlar dikkatimi çekti. Bizdeki gibi kıldan değil keçe çadırlar özellikle yaylalarda kurulu.”
Şunun altını çizdi:
“Nüfusun yüzde 60’ı kadın. Otobüs şoförleri bile kadın.”
Dikkatini çeken üç şey olmuş:
“Her yerde at var. Atı önemsiyorlar. İkincisi kartal çok önemli. Eğitilmiş kartallardan geçimini sağlayanlar var. Bir de her yerde Bozkurt sembolleri karşınıza çıkıyor.”
Şunu vurguladı:
“Dünyaca ünlü Kırgız edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un müze haline getirilen evinin önündeki Bozkurt heykeli çok etkileyiciydi.”
Genel izlenimini aktardı:
“Komünizm 70 yıl etkili olmuş ve dini duyguları köreltmiş, ama inancı silememiş. Türkçeyi biliyorlar, Türk görünce ‘Kardeşimiz geldi’ diyorlar.”
Ardından…
“Yani, bir Ülkücü’nün hayallerinde ne varsa, hepsi bir arada” dedi ve heyecanlandığı anları anlattı:
“40 yıllık gençlik rüyam Tanrı Dağı’na çıkıp at binmekti. Çok şükür bu rüyamı gerçekleştirdim. Apayrı bir duygu.”
Dönüşünde Ülkücü arkadaşlarının davranışını da şöyle aktardı:
“Hacca gitmişim gibi davranıyorlar, doğrusu ben de öyle hissediyorum.”
Şunu da paylaştı:
“Kırgızistan programının ardından Kazakistan’ın Kaşkai kentine geçtik. Cuma namazı sonrası duayı, orasının gelenekleri gereği konuk olarak Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a bıraktılar. O da çok etkileyici bir dua yaptı.”