AK Parti’nin 18. yıldönümü Hakan Çavuşoğlu yorumladı: Siyasetin paradigması değişti, vesayet ortadan kalktı

1 HAKAN ÇAVUŞOĞLU
1 HAKAN ÇAVUŞOĞLU
HAKAN ÇAVUŞOĞLU

Aslında… 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan ve 2 gün önce 18. kuruluş yıldönümünü kutlayan AK Parti geçirdiği süreç ve sürdürdüğü siyasi çizgi nedeniyle farklı bir yere oturdu.
Bu noktada…
En doğru tanımlamayı da geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu yaptı.
Dedi ki:
“Kurulduğu tarihten yaklaşık 1 yıl sonra iktidara gelen ve o tarihten itibaren girdiği 12 seçimden de birinci parti olarak başarıyla çıkan AK Parti’miz hem Türkiye’de, hem de küresel anlamda gerçekleştirdiği çok önemli değişikliklerle Türkiye’nin gücüne güç kattı.”
Şunu özellikle vurguladı:
“AK Parti Türkiye’de siyasetin paradigmalarını değiştirdi.”
Bu sözlerini de şöyle açtı:
“Gerçek anlamda millet iradesinin yönetim katında karşılık bulmasına imkan sağlayacak hem sistem değişikliğini, hem de yatırımlarıyla beraber Türkiye’nin değişimini ve dönüşümünü sağladı.”
Altını çizdiği bir önemli değişim daha var:
“Türkiye’de yıllardır siyasete bir hastalık hali olarak yansıyan vesayeti ortadan kaldırdı.”
Sonrasında…
Önemine işaret ettiği bir diğer değişimi de şu sözlerle dile getirdi:
“Dış politika anlamında Türkiye’nin çıkar ve menfaatlerine odaklı bir eksen geliştirerek, bağımsızlığımızın güçlenmesine vesile oldu.”
Ardından…
Geçen 18 yılda hiç kaybetmeden kazanılan 12 seçim başarısını yorumladı:
“AK Parti’nin girdiği 12 seçimden milletimizin teveccühünü kazanarak çıkmış olması başlı başına bir başarı hikayesidir.”
Şunu da ekledi:
“Üstelik bu başarı, Türk siyaset tarihinde uzun yıllar sonra bile olsa özel şekilde incelemeyi gerektirecek bir siyasi başarıdır.”
Kutlamasını da şöyle yaptı:
“Tüm bunların ışığında, milletin bağrından çıkan, bizzat milletin kurduğu AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümünü tebrik ediyorum.”