İstanbul seçimiyle karşılaştırılan Mustafakemalpaşa örneğini Hakan Çavuşoğlu yorumladı: İki seçim de, kararlar da çok farklı, aynı şey değil

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HAKAN ÇAVUŞOĞLU
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HAKAN ÇAVUŞOĞLU
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HAKAN ÇAVUŞOĞLU

Yüksek Seçim Kurulu pazartesi akşamı İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararını açıkladı. Doğal olarak tartışmalar da o andan itibaren başladı.
Konu elbette hukuki bir problem olarak YSK’da ele alındı. Fakat tartışmalar siyasi boyuttan ilerliyor.
Bu noktada…
AK Parti’nin itirazıyla İstanbul’da seçimin iptali kararını veren YSK’nın, aynı durumu içerdiği söylenen Mustafakemalpaşa için İYİ Parti’nin yaptığı itirazı neden reddettiği sorgulanıyor.
Üstelik…
Bu sorgulamayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den başlamak üzere iki partinin sözcüleri yapıyorlar.
Yanı sıra…
Değişik illerin Baro Başkanları da yine Mustafakemalpaşa itirazının reddedilmesinden örneğinden yola çıkarak hukuki tartışma yapıyorlar.
İşte…
Bu Mustafakemalpaşa örneğini cuma akşamı Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na sorduk.
Farklı bir açıdan yaklaştı:
“Yüksek Seçim Kurulu İstanbul’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yalnızca sandık kurulu başkanı ya da memur üyenin kriterlere uygun olmamasından iptal etmedi. Bu iki unsura ek unsurlar aradı.”
O unsurları şöyle sıraladı:
“Oyların olduğu torbayı açıyorsunuz, oylar var, ama oy sayım döküm cetveli yok. YSK, ‘Ben bunu kontrol edemiyorum’ dedi.”
Aslında…
Kendisi de hukukçu olan Çavuşoğlu, iki seçimin karşılaştırılmasının mümkün olmadığını, ikisinin çok farklı olduğunu vurgulayıp şunu söyledi:
“YSK aynı anda sandık başkanı ve memur üyenin kriterlere uymadığı sandıkları aradı. İkisi de kanuna aykırı olacak, ayrıca ilave unsurlar olacak. O sandıktaki oyları test edip değerlendirme, ölçme sağlamasını yapabileceği bir durum olacak. İstanbul’da saydırmamışlar.”
Görüşü şu:
“İki seçim de, iki seçim için verilen kararlar da çok farklı. Aynı şey değil.”