Bütçe görüşmeleri finalinde siyasetin bir ilki yaşandı: Bursa Milletvekili Tatlıoğlu’na konuşması sonrası TBMM Başkanı Yıldırım’dan kıtlama geldi

Yİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU TBMM BÜTÇE FİNALİ KONUŞMASI
Yİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU TBMM BÜTÇE FİNALİ KONUŞMASI
İYİ PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU

Startı… 23 Ekim günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu’nda verildi. 1 ay süren ve 22 Kasım’da sona eren komisyondaki bütçe maratonunda 101 kamu kurum ve kuruluşuyla 125 üniversitenin bütçeleri için 19 birleşimde 190 saat 34 dakika komisyon çalışması yapıldı.
Ardından…
Türkiye’nin 2019 yılı bütçesi, teknik tanımıyla 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi 10 Aralık’ta TBMM Genel Kurulu’na geldi. 12 gün boyunca 12 birleşimde toplam 155 saat süren görüşmeler sonucu, en uzun gece olan 21 Aralık Cuma akşamı sona erdi.
Komisyon ve genel kurulda 4 bin 298 sayfa tutanak tutulurken, TBMM Genel Kurulu’ndaki 12 günlük maraton süresince AK Parti’den 133, CHP’den 144, HDP’den 92, MHP’den 85, İYİ Parti’den 82, lehte ve aleyhte de 22 olmak üzere toplam 558 milletvekili konuşma yaptı.
İşte…
Böylesine yoğun maratonun sonunda yıllarca liderlerin konuşmalarıyla final yapan bütçe için bu kez kürsüde liderler yerine, Grup Başkanvekilleri vardı.
İYİ Parti’deyse, milletvekili olmayan Genel Başkan Meral Akşener locadaki yerini alırken 80 dakikalık Grup konuşması ekonomik ve siyasal boyutlarda üzere ikiye ayrıldı.
İYİ Parti’nin bütçeye ekonomik nedenlerle neden karşı olduğunu 43 dakikalık konuşmasında Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu anlattı.
İşte…
O konuşması sonrası İsmail Hoca yerine oturmuştu ki, görevli kavas not getirdi. Tatlıoğlu açıp okuduğunda büyük bir şaşkınlık yaşadı.
Çünkü…
TBMM Başkanı olarak bütçe oturumlarını yöneten Binali Yıldırım el yazısıyla şunu yazıp göndermişti:
İsmail Bey.
Seviyeli, anlaşılabilir, etkili bir konuşma yaptınız.
Tebrik ederim.
Açıkçası…
Bir bütçe görüşmesinde bir TBMM Başkanı’nın, konuşmasından dolayı bir muhalefet milletvekiline teşekkür etmesi ilk kez yaşanıyor.
Bunun…
Tatlıoğlu’na olması elbette önemli, fakat Meclis Başkanı Yıldırım’ın gösterdiği hoşgörü ve bunu jeste dönüştüren kutlama notu da çok önemli.
O nedenle…
Cumartesi gününden beri AK Parti İstanbul Büyükşehir Adayı olan Binali Yıldırım’ı sergilediği bu davranış nedeniyle kutlamak gerekiyor.