Keles Kozağacı’nda termik, Orhaneli Başköy’de su direnişlerinden sonra Büyükorhan Karaağız köylüleri de biyokütle sanralına direnip kazandı

BÜYÜKORHAN KARAAĞIZ KÖYÜ CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN
BÜYÜKORHAN KARAAĞIZ KÖYÜ CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN

İlk büyük dağ direnişi 2012’de Keles’in Kozağacı bölgesinde başladı…
Kurulmak istenen Keles Termik Santralı ve yakılacak kömürün çıkarılacağı toprakların sahibi köylüler 2 yıl direndiler. Kömür çıkarılamadı, santral da kurulamadığı için köylüler bu direnişi kazandılar.
İkinci direniş Orhaneli’ne bağlı Başköy’de oldu. İçme sularının mermer ocakları tarafından kirletilmesine tepki gösteren köylüler eylemden sonuç aldılar, suyu kirleten ocaklar kapatıldı.
Son 3 aydır da Büyükorhan’a bağlı Karaağız Köyü’nde yaşayanlar, kurulmak istenen biyokütle enerji santralına karşı köy girişinde nöbet tutuyorlar.
İşte…
O nöbetin sonuç verdiğini ve Karaağız’ın rahatladığını CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın açıkladı:
“Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, alanda korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları Tümülüs, Antik Yol ve Mezarlık Alanı tespit etti, santral projesinin yasa ve mevzuata uygun olmadığı kanaatine vardı.”
Eylem sürecinde nöbetteki köylüleri sık sık ziyaret eden Aydın, uzmanların yaptıkları incelemede Tümülüs ve antik yolun tahrip edildiğinin belirlendiğini de ekledi.