Dağ yöresinde boşalan köylere yeni üretim dopingi: Harmancık’ta kaz çiftliği ve Orhaneli’nde istiridye mantarı tesis

TKDK İL KOORDİNATÖRÜ ÖMER BERKSUN VE İLETİŞİM UZMANI AYLİN EMİRDAĞ
TKDK İL KOORDİNATÖRÜ ÖMER BERKSUN VE İLETİŞİM UZMANI AYLİN EMİRDAĞ
TKDK İL KOORDİNATÖRÜ ÖMER BERKSUN VE İLETİŞİM UZMANI AYLİN EMİRDAĞ

Araziler geniş… Fakat verimli toprakları çok fazla değil. O nedenle köyden kente göçü en şiddetli haliyle yaşayan dağ yöresinde geçmişi yüzyıllara dayanan köyler boşaldı.
Gerçi…
Bazı bölgeler kiraz, çilek, ceviz üretimiyle ekonomi çarkına katıldı, ama şurası bir gerçek ki, genç nüfus kente göç ettiği için dağ yöresi köylerinde yaşlı nüfus kaldı. Onlar da üretemedikleri için yaşamlarını kentten gelen destekle sürdürüyorlar.
İşte…
Giderek nüfusu azalan ve yaşlılık oranı artan dağ yöresini üretimde cazibe bölgesi yapacak ve ekonomiye katacak projeler hazırlanıyor. Bu amaçla çalışan kurumların başında da, kısa adıyla TKDK olarak bilinen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu geliyor.
Geçenlerde…
İletişim Uzmanı Aylin Emirdağ ile birlikte sohbet ettiğimiz TKDK İl Koordinatörü Ömer Berksun’u heyecanlı gördük.
“Dağ yöresinde katma değeri yüksek ürünlerin çeşitliliğini arttıracak yeni projelere destek veriyoruz” diyen Berksun 2 yeni proje açıkladı:
Bir…
“Bursa’nın ilk kaz çiftliği Harmancık’ta kuruluyor. 3 bin kapasiteli çiftlikte kaz yetiştirilecek.”
Şu bilgiyi verdi:
“Kaz etinin çok özel bir değeri var ve bölgemizde de giderek kaz etine olan ilgi artıyor. Yanı sıra kaz ciğeri ve kaz tüyü çok değerli.”
Şunu da ekledi:
“Daha tam organizasyon kurulmamasına karşın otellerden kaz eti ve ciğeri talebi var. Kaz tüyü de tekstilden ev tekstiline ekonomi adına çok önemli.”
İki…
“Bölgemizde mantar üretimi giderek yaygınlaşıyor. Özellikle de istiridye mantarı çok ilgi görüyor. Gemlik’teki başarının ardından Orhaneli’nde de istiridye mantarı üretecek projeye TKDK olarak destek verdik.”
Şunu da aktardı:
“Orhaneli’nde kadın girişimciye ait istiridye mantarı projesi Bursa’nın en büyük üretim tesisi olacak ve pek çok ile istiridye mantarı gönderilecek.”