Uludağ Üniversitesi’nin yaptığına bak… Kanuni’nin yaptırdığı 650 yıllık Kükürtlü Bahçe’ye düzenleme için inşaat kepçesi soktular

KÜKÜRTLÜ BAHÇE KEPÇEYLE DÜZENRLEME
KÜKÜRTLÜ BAHÇE KEPÇEYLE DÜZENRLEME

Kısa adıyla GÜMÇED olarak bilinen Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Genel Başkanı Adnan Önürmen’in geçtiğimiz hafta çektiği fotoğraflara bakarken ağzımız bir karış açık kaldı.
Çünkü…
Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan 650 yıllık Kükürtlü Bahçe’nin hem tarihi, hem de bitki örtüsü bakımından eşsiz dokusuna inşaat kepçesi sokmuşlar, düzenleme yapıyorlar.
Çekirge Caddesi üzerinde olan ve Bursalıların yıllardır kenarında oturup bir bardak çayla huzur buldukları havuzun çevresinde tarihten kalan her şey kepçe darbeleriyle tarumar olmuş.
Üstelik…
Bu tarihe kepçeli düzenleme işini Kükürtlü Bahçe’nin sahibi durumunda olan Uludağ Üniversitesi’nin yaptığını söyleyen GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen gördüklerini anlatırken neredeyse ağlayacaktı ve “Uludağ Üniversitesi yönetiminin bu ilk tarih katliamı değil. Görükle Kampusu’nda da yol geçirmek için Bizans döneminden kalan tarihi mezarları tahrip ettiler” dedi.
Gerçekten de…
Kanuni’nin 650 yıllık eserinin halini görünce içimiz sızladı.