İmar barışından Bursa’nın kaçak yapı sorununu çözme modeli çıktı, Bursa bu konuda 2. kez Türkiye için model oldu!

MÜFİT AYDIN VE BURSAGAZDA TOPLANTI
MÜFİT AYDIN VE BURSAGAZDA TOPLANTI

Bu sütunların okurları anımsayacaktır… 2015 Mayıs ayının başında Bağlarbaşı Mahallesi’ne giden AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e vatandaşlar en önemli şikayet olarak şunu söylediler:
“Kaçak ve ruhsatsız evlere elektrik ve su bağlanmıyor. Bu devirde şehir merkezinde zor bir yaşam sürüyoruz.”
O da…
Konuyu dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’na götürdü. Hemen yasal düzenleme çalışması başladı, Bursa’nın kendine özgü sorunu olarak bilinen kaçak yapılaşma nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi Türkiye için model oldu.
Fakat…
O gün çıkan yasa kentsel dönüşüm şartı getiriyordu. Oysa, açıklanan kentsel dönüşüm bölgelerinin önemli bölümü kaçak yapılaşma alanlarının dışındaydı.
Bu nedenle, belediyeler kendi formülleriyle kentsel dönüşüm şartını aşmaya çalışsa da konu bir yerde tıkandı.
Bu kez…
1 Kasım seçimleri öncesinde milletvekili adayı olarak yaptığı mahalle ziyaretlerinde konu Müfit Aydın’a iletildi. Aydın da seçim sonrası AK Parti Bursa Milletvekili olarak sorunu bir kez daha Ankara’nın gündemine taşıdı.
Dahası…
TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili sıfatıyla da takipçisi oldu.
Ayrıca…
Çözüm arayışları kapsamında Bursa’da toplantılar yaptı. Kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım ve Gürsu belediye başkanlarını kaçak yapılara doğalgaz bağlanamaması nedeniyle Bursagaz’la buluşturup çözüm aradı.
Görüşmelerde…
Sorunun kökten çözülmesi için yasa gerektiği öne çıktı. Çünkü, bulunan formüller belediyelerin yanı sıra, suyu bağlayan BUSKİ ile elektriği bağlayan UEDAŞ ve doğalgazı bağlayan Bursagaz açısından yasal sorun oluşturuyordu.
İşte…
AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın bu yeni durumun Ankara’daki takipçisi oldu, gündemde tuttu.
Sonunda…
Ruhsatsız yapılara elektrik ve su bağlanmasının önünü açan düzenleme imar barışı içinde torba yasa olarak perşembe gece yarısı saat 01.00’de TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Böylece…
Bursa’nın kendine özgü sorunu olan kaçak yapılaşma, bir kez daha yasal düzenleme için Türkiye’ye model oldu.